VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve jménu života vašeho! Hořím. Jan

Vítkov - Oběť Jana Zajíce zářila jako světlice, aby pak zmizela ve tmě. Tento titulek a následující řádky připomenout smrt vítkovského rodáka Jana Zajíce tak, jak byly zapsány vOpavském a hlučínském regionu 2.března1999.

22.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

V úterý 25. února 1969 stanul na Václavském náměstí v Praze mladík v dlouhém bílém plášti. Byl cítit pastou na parkety, v kufru nesl kyselinu a lahve s benzinovým čističem. V kapse tiskl k tělu tři dopisy, poselství pro obyvatele Československa. V podchodu číslo 39 se zapálil a uhořel. Jmenoval se Jan Zajíc.

Osmnáctiletý rodák z Vítkova studoval Střední železniční a průmyslovou školu v Šumperku, v únoru roku 1969 se rozhodl stát pochodní číslo dvě. Přihlásil se tak k odkazu Jana Palacha, který vzplanul 19. ledna na protest proti polické situaci v zemi. Jan Zajíc sdílel jeho názor, přítomnost sovětských vojsk v Československu snášel s nelibostí. Okupace, politický systém a sovětská společnost donutily přemýšlivého studenta k ostrým výstupům na mítincích mládeže, které se konaly od jarních měsíců roku 1968. K napjaté situaci přispívaly každodenní střety se sovětskými vojáky, kteří obývali kasárna vedle školy. Jan Zajíc a jeho přátelé psali o konfliktech, patřily mezi ně rvačky i krádeže. Jejich stížnosti přesto zůstávaly bez odpovědí, několikrát se dokonce obrátily proti nim.

Pláču v dešti na chodníku

Smrt Jana Palacha ťala do živého. Zajíc se o ní dozvěděl z rádia. Se spolužákem Karlem Šustkem odjel do Prahy, aby se na Václavském náměstí zúčastnil hladovky vysokoškolských studentů. Zde se setkal se studentem Husovy bohoslovecké fakulty Oldřichem Vítem. Svěřil se mu s tím, že by se také dokázal upálit, Vít s tím nesouhlasil. V den Palachova pohřbu se připojil k mnohatisícovému davu, který se se studentem přišel rozloučit. Přestože byl leden, vydatně pršelo. Jan Zajíc bez ustání plakal. V neděli se se Šustkem vrátili do Šumperka, na nádraží si s Vítem vyměnili adresy. Jan později v dopise Víta požádal, aby mu poslal bibli.

Všichni to vědí a mlčí!

Po návratu se začal připravovat na svou oběť. Rozmlouval s učitelem filosofie Janem Kočím, se svým úmyslem se netajil ani před spolužáky. Nikdo mu však nevěřil, že by se k činu skutečně odhodlal. Spřátelil se s Evou V., kterou přesvědčil, aby se stala třetí pochodní. Rozloučil se s rodiči, přítelkyní, kamarády. Pozdravil hory, řeku, lesy. Se studentem prvního ročníku Janem Nyklem nasedl ráno 25. února do vlaku a odjel do Prahy. To už byl pevně rozhodnutý zemřít. Zajícův spolubydlící večer před osudným úterkem vše vyzradil řediteli internátu. Ten o Zajícově úmyslu pomlčel. Druhý den ráno se spolužáci Jana Zajíce svěřili třídnímu učiteli Jaroslavu Malcovi. Ředitel školy Josef Waller zavolal Státní bezpečnost. Ta začala záležitost prošetřovat, celá škola zatím netrpělivě počítala minuty, které Zajíce dělily od příjezdu do hlavního města. Marně. Policie ho nezadržela.

Ve jménu života vašeho …

Ve vlaku se Jan Zajíc setkal se dvěma spolužačkami, které vykonávaly praxi. Původně měly vystoupit v České Třebové, když se jim Zajíc svěřil se svým úmyslem, jely s ním až do Prahy. Na nádraží se rozešli, chlapci zamířili do drogerie. Zajíc koupil pastu na parkety, deset litrů benzinového čističe a kyselinu. Cestou zpět na nádraží znovu potkali spolužačky. Zajíc polovinu nakoupených věcí narovnal do druhého kufru, který odevzdal do úschovny. Lístek vložil do dopisu Evě V. Pak odešel na toaletu, kde se pomazal pastou na parkety. Na Václavském náměstí se rozloučil s děvčaty a Nyklem, kterému odevzdal tři dopisy a občanský průkaz. Varoval je, aby nevolali policii. Po jeho smrti měli zatelefonovat Oldřichu Vítovi. Pak odešel do průjezdu domu číslo 39.

Hořím!

V domě zřejmě vypil kyselinu, která mu spálila hlasivky. Chtěl tak zabránit tomu, aby křičel bolestí. Zapálil se a vyběhl na náměstí. Příslušník SNB ho zahnal zpět do průjezdu a pokusil se ho uhasit. Průvan znásobil plameny na Janově těle, mladík vyběhl po schodech do prvního odpočivadla, kde se zhroutil bolestí. Smrt se dostavila během chvíle. Jan Nykl a Dáša Adámková, jedna ze studentek, doběhli k průchodu. Nykl vběhl dovnitř, zaslechl jméno Jan Zajíc a doufal, že kamarád tragédii přežil. Když se přesvědčil, že je mrtvý, vrátil se k dívce a odešli telefonovat Vítovi. Ten okamžitě přispěchal spolu s dalšími vysokoškoláky, vystrašeného Nykla a Adámkovou odvedli na psychiatrickou kliniku v Praze 2, kde je ukryli před bezpečností. Ráno si je vyzvedl učitel šumperské průmyslovky Miloslav Svatoň.

Kéž celý svět by pochopil

Druhá studentka se odpoledne vrátila do Šumperka. Přivezla městu poselství o Janově smrti. Byla rozrušená, nemohla ze sebe vypravit souvislou větu. Když se uklidnila, vypověděla celou událost učitelům průmyslovky. Druhý den ráno odjel Miloslav Svatoň do Prahy, na psychiatrii vyzvedl Nykla s Adámkovou, prohlédl průjezd domu číslo 39. Na místo neštěstí také dorazili Marta a Jaroslav Zajícovi, Janovi rodiče. Bezpečnost zahájila vyšetřování. Nyklovi sebrala dopis pro Evu V., druhý pro Oldřicha Víta stačil odevzdat včas. Třetí, určený občanům Československé republiky, převzal Svaz vysokoškolského studentstva. Obsahoval blánu, která měla být rozmnožena a rozšířena mezi lid. Text listu vybízel k tomu, aby se občané Československa vzepřeli sovětské nadvládě. Blána nakonec skončila v trezoru.

Jsem snad víc než ta tráva

Pohřeb byl stanoven na neděli. Přestože chtěl být Jan Zajíc pochován v Praze, rodiče se rozhodli uložit ho do země v rodném Vítkově. V budově základní školy byla vystavena jeho rakev pokrytá státní vlajkou, čestnou stráž drželi jeho spolužáci. Ze Šumperka přijely čtyři autobusy plné lidí, mnozí však chyběli… Smuteční hosté se sjeli z Opavy, Ostravy, Olomouce, Brna i z Prahy. Průvodu ke hřbitovu se zúčastnilo více než deset tisíc lidí.

Ticho rve uši

Plačivou zimu roku 1969 vystřídalo slunečné jaro. Lidé mlčeli, život plynul jako dřív. Po parcích se procházely zamilované páry, každý se věnoval svým starostem. Duben přinesl normalizaci a ideály Pražského jara byly zapomenuty. Stejně tak se vytratil dým doutnajících pochodní Jana Palacha a Jana Zajíce. Někomu zakryl ústa strach. Jiným velela lhostejnost. Někteří mlčeli s potměšilostí v očích. K jejich památce se přihlásili až po 17. listopadu 1989. (ans)

22.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 000 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka odborného výcviku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 29400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 29.5.2018; a: 13.6.2018; platové zařazení: 10. platová třída dle přílohy č. 5 NV č. 341/2017 Sb., požadujeme střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru Cukrář a pedagogické vzdělání dle zákona o pedagogických pracovnících; přihlášku zašlete do 28.6.2018. Pracoviště: Hotelová škola, frenštát p.r., příspěvková organizace, Mariánská, č.p. 252, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm. Informace: Andrea Tobolová, +420 602 263 101.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 17 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Dělníci - práce se dřevem. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:14.2.2018.A:13.6.2018. Místo výkonu práce Odry. , Práce se dřevem. Osobní kontakt na výše uvedené adrese od 6:00 do 14:30 hodin.. Pracoviště: Miroslav ovčáčík - pracoviště vítovská, Vítovská, č.p. 376, 742 35 Odry. Informace: Miroslav Ovčáčík, +420 556 730 419.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 5.4.2018 a: 12.6.2018, Požadavky: vyučení v oboru podmínkou, praxe a zkušenosti ve stavebnictví výhodou., Pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení., Nástupní mzda od 15 000 Kč + prémie, Nástup možný ihned., Kontakt: osobní kontakt po domluvě na tel.: 556 736 584, p. Marie Skýpalová, e-mail: unistad@centrum.cz. Pracoviště: Unistad spol. s r.o., Komenského, č.p. 8, 742 01 Suchdol nad Odrou. Informace: Marie Skýpalová, +420 556 736 584,777 803 992.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor/ka výroby číslo volného místa 9934120753. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: z:9.12.2015, a:.6.6.2018, místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu, , Obsluha výrobních linek v plastikářské firmě. Benefity : 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování, bonus za nepřetržitý provoz, příspěvek na dopravu, 2x ročně docházkové bonusy, Unišek za odpracovaný měsíční fond, příspěvek na život. poj. a další (výše nástupní mzdy se odvíjí od toho, zda zaměstnanec pracuje v třísměnném nebo nepřetržitém provozu, dále od jeho výkonu a kvality práce), , Kontakt: telefonicky na tel. č. 556 312 441 (Po-Pá 8 - 14 hod), e-mailem: Jirina.Buckova@mateiciuc.cz. Pracoviště: Mateiciuc a.s. - sídlo, Ke koupališti, č.p. 370, 742 35 Odry. Informace: Jiřina Bučková, +420 556 312 441.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obec Veřovice představila novou budovu obecního úřadu.
9

Obec představila nový obecní úřad

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Ostravský archeolog Zbyněk Moravec: Cílem není najít poklad drahých kovů

ROZHOVOR/ - Archeolog Zbyněk Moravec, opavský rodák, který pracuje v Ostravském muzeu, skládá dohromady drobné střípky z životů našich již zapomenutých předků. O některé z nich se s námi podělil.

OBRAZEM: Ve městě je nový herní areál

Nová hřiště i herní prvky mají od pátku 15. června oficiálně k dispozici obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína.

Zmar tisíce opilostí, Havířov v květu a Třebíč v UNESCO: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 15. června 2018.

Do podzimu čeká řidiče na silnicích peklo. Na rekonstrukce má kraj 1,2 miliardy

Stavební ruch na cestách v kraji bude až do konce října mimořádný, vyžádá si uzavírky a mnohá dopravní omezení. Téměř 105 milionů korun ze svého rozpočtu, 215 milionů od státu a 941 milionů korun z evropských fondů dá letos Moravskoslezský kraj na rekonstrukce a modernizace silnic II. a III. třídy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT