VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve jménu života vašeho! Hořím. Jan

Vítkov - Oběť Jana Zajíce zářila jako světlice, aby pak zmizela ve tmě. Tento titulek a následující řádky připomenout smrt vítkovského rodáka Jana Zajíce tak, jak byly zapsány vOpavském a hlučínském regionu 2.března1999.

22.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

V úterý 25. února 1969 stanul na Václavském náměstí v Praze mladík v dlouhém bílém plášti. Byl cítit pastou na parkety, v kufru nesl kyselinu a lahve s benzinovým čističem. V kapse tiskl k tělu tři dopisy, poselství pro obyvatele Československa. V podchodu číslo 39 se zapálil a uhořel. Jmenoval se Jan Zajíc.

Osmnáctiletý rodák z Vítkova studoval Střední železniční a průmyslovou školu v Šumperku, v únoru roku 1969 se rozhodl stát pochodní číslo dvě. Přihlásil se tak k odkazu Jana Palacha, který vzplanul 19. ledna na protest proti polické situaci v zemi. Jan Zajíc sdílel jeho názor, přítomnost sovětských vojsk v Československu snášel s nelibostí. Okupace, politický systém a sovětská společnost donutily přemýšlivého studenta k ostrým výstupům na mítincích mládeže, které se konaly od jarních měsíců roku 1968. K napjaté situaci přispívaly každodenní střety se sovětskými vojáky, kteří obývali kasárna vedle školy. Jan Zajíc a jeho přátelé psali o konfliktech, patřily mezi ně rvačky i krádeže. Jejich stížnosti přesto zůstávaly bez odpovědí, několikrát se dokonce obrátily proti nim.

Pláču v dešti na chodníku

Smrt Jana Palacha ťala do živého. Zajíc se o ní dozvěděl z rádia. Se spolužákem Karlem Šustkem odjel do Prahy, aby se na Václavském náměstí zúčastnil hladovky vysokoškolských studentů. Zde se setkal se studentem Husovy bohoslovecké fakulty Oldřichem Vítem. Svěřil se mu s tím, že by se také dokázal upálit, Vít s tím nesouhlasil. V den Palachova pohřbu se připojil k mnohatisícovému davu, který se se studentem přišel rozloučit. Přestože byl leden, vydatně pršelo. Jan Zajíc bez ustání plakal. V neděli se se Šustkem vrátili do Šumperka, na nádraží si s Vítem vyměnili adresy. Jan později v dopise Víta požádal, aby mu poslal bibli.

Všichni to vědí a mlčí!

Po návratu se začal připravovat na svou oběť. Rozmlouval s učitelem filosofie Janem Kočím, se svým úmyslem se netajil ani před spolužáky. Nikdo mu však nevěřil, že by se k činu skutečně odhodlal. Spřátelil se s Evou V., kterou přesvědčil, aby se stala třetí pochodní. Rozloučil se s rodiči, přítelkyní, kamarády. Pozdravil hory, řeku, lesy. Se studentem prvního ročníku Janem Nyklem nasedl ráno 25. února do vlaku a odjel do Prahy. To už byl pevně rozhodnutý zemřít. Zajícův spolubydlící večer před osudným úterkem vše vyzradil řediteli internátu. Ten o Zajícově úmyslu pomlčel. Druhý den ráno se spolužáci Jana Zajíce svěřili třídnímu učiteli Jaroslavu Malcovi. Ředitel školy Josef Waller zavolal Státní bezpečnost. Ta začala záležitost prošetřovat, celá škola zatím netrpělivě počítala minuty, které Zajíce dělily od příjezdu do hlavního města. Marně. Policie ho nezadržela.

Ve jménu života vašeho …

Ve vlaku se Jan Zajíc setkal se dvěma spolužačkami, které vykonávaly praxi. Původně měly vystoupit v České Třebové, když se jim Zajíc svěřil se svým úmyslem, jely s ním až do Prahy. Na nádraží se rozešli, chlapci zamířili do drogerie. Zajíc koupil pastu na parkety, deset litrů benzinového čističe a kyselinu. Cestou zpět na nádraží znovu potkali spolužačky. Zajíc polovinu nakoupených věcí narovnal do druhého kufru, který odevzdal do úschovny. Lístek vložil do dopisu Evě V. Pak odešel na toaletu, kde se pomazal pastou na parkety. Na Václavském náměstí se rozloučil s děvčaty a Nyklem, kterému odevzdal tři dopisy a občanský průkaz. Varoval je, aby nevolali policii. Po jeho smrti měli zatelefonovat Oldřichu Vítovi. Pak odešel do průjezdu domu číslo 39.

Hořím!

V domě zřejmě vypil kyselinu, která mu spálila hlasivky. Chtěl tak zabránit tomu, aby křičel bolestí. Zapálil se a vyběhl na náměstí. Příslušník SNB ho zahnal zpět do průjezdu a pokusil se ho uhasit. Průvan znásobil plameny na Janově těle, mladík vyběhl po schodech do prvního odpočivadla, kde se zhroutil bolestí. Smrt se dostavila během chvíle. Jan Nykl a Dáša Adámková, jedna ze studentek, doběhli k průchodu. Nykl vběhl dovnitř, zaslechl jméno Jan Zajíc a doufal, že kamarád tragédii přežil. Když se přesvědčil, že je mrtvý, vrátil se k dívce a odešli telefonovat Vítovi. Ten okamžitě přispěchal spolu s dalšími vysokoškoláky, vystrašeného Nykla a Adámkovou odvedli na psychiatrickou kliniku v Praze 2, kde je ukryli před bezpečností. Ráno si je vyzvedl učitel šumperské průmyslovky Miloslav Svatoň.

Kéž celý svět by pochopil

Druhá studentka se odpoledne vrátila do Šumperka. Přivezla městu poselství o Janově smrti. Byla rozrušená, nemohla ze sebe vypravit souvislou větu. Když se uklidnila, vypověděla celou událost učitelům průmyslovky. Druhý den ráno odjel Miloslav Svatoň do Prahy, na psychiatrii vyzvedl Nykla s Adámkovou, prohlédl průjezd domu číslo 39. Na místo neštěstí také dorazili Marta a Jaroslav Zajícovi, Janovi rodiče. Bezpečnost zahájila vyšetřování. Nyklovi sebrala dopis pro Evu V., druhý pro Oldřicha Víta stačil odevzdat včas. Třetí, určený občanům Československé republiky, převzal Svaz vysokoškolského studentstva. Obsahoval blánu, která měla být rozmnožena a rozšířena mezi lid. Text listu vybízel k tomu, aby se občané Československa vzepřeli sovětské nadvládě. Blána nakonec skončila v trezoru.

Jsem snad víc než ta tráva

Pohřeb byl stanoven na neděli. Přestože chtěl být Jan Zajíc pochován v Praze, rodiče se rozhodli uložit ho do země v rodném Vítkově. V budově základní školy byla vystavena jeho rakev pokrytá státní vlajkou, čestnou stráž drželi jeho spolužáci. Ze Šumperka přijely čtyři autobusy plné lidí, mnozí však chyběli… Smuteční hosté se sjeli z Opavy, Ostravy, Olomouce, Brna i z Prahy. Průvodu ke hřbitovu se zúčastnilo více než deset tisíc lidí.

Ticho rve uši

Plačivou zimu roku 1969 vystřídalo slunečné jaro. Lidé mlčeli, život plynul jako dřív. Po parcích se procházely zamilované páry, každý se věnoval svým starostem. Duben přinesl normalizaci a ideály Pražského jara byly zapomenuty. Stejně tak se vytratil dým doutnajících pochodní Jana Palacha a Jana Zajíce. Někomu zakryl ústa strach. Jiným velela lhostejnost. Někteří mlčeli s potměšilostí v očích. K jejich památce se přihlásili až po 17. listopadu 1989. (ans)

22.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 13 000 Kč

Odborní maséři ve zdravotnictví Masér (ve zdravotnictví). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: a: 9.3.2018, Pracovní pozice masér, plavčík. Práce ve směnném provozu. Podmínkou absolvovaný masérský kurs.. Pracoviště: Therápon 98, a.s., Štefánikova, č.p. 1301, 742 21 Kopřivnice. Informace: Romana Bartoňová, +420 556 870 183.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 25 000 Kč

Úředníci v oblasti účetnictví Účetní - všeobecná. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 15.3.2018 Požadavky: požadujeme min. SŠ vzdělání nejlépe v ekonomickém oboru. , Zodpovědnost, samostatnost, dobré komunikační a organizační schopnosti. , Pracovní náplň: Samostatné vedení personální a mzdové agendy a agend souvisejících, včetně kontroly a zpracování výplat PND, správnosti podkladů docházkové evidence - výstupy RON ADS, zpracování přiznání SD, ZČ, zajištění změn v dani z nemovitostí a předání podkladů ke zpracování přiznání, KN, spolupráce s auditory a daňovou kanceláří. Součinnost při všech kontrolách na úřadech, znalost účetní problematiky. Práce v systému RON ADS a RON Mzdy a následně účtování v IS Helios. , Nabízíme: Zajímavou práci v prosperující firmě, seberealizaci a kvalifikační rozvoj, práci v mladém kolektivu., Zaměstnanecké výhody: Stravenky v nominální hodnotě 60,- Kč, Kontakt: pouze písemně na email: zdenka.malerova@stecomtra.cz. Pracoviště: Stecomtra steel components s.r.o., Hřbitovní, č.p. 910, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontakt:, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kovář 20 000 Kč

Kováři Kovář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Z:9.12.2016, a:22.2.2018, Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., Inf.: pondělí 8-15 hod., , Místo výkonu práce:R.Tomáška č.p.859, Studénka. Jedná se o fyzicky namáhavou práci.Praxe je výhodou.Uchazeče si zaučíme.Popis práce:Kování na kovacích agregátech(buchary a lisy).Předkování na předkovacích válcích,vkládání do pece(pomocný kovář).Vhodné pro absolventy.Kontaktní osoba Ing.Hana Bártová,tel.:727 881 410,556 472 727. E-mail:hana.bartova@msvmetal.eu.Osobně v místě sídla firmy v pondělí 8-15 hod.. Pracoviště: Msv metal studénka, a.s., R. Tomáška, č.p. 859, 742 13 Studénka 3. Informace: Hana Bártová, +420 727 881 410.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 13 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Rozvoz pizzy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 2.10.2017,A:15.3.2018 místo výkonu: Masarykovo náměstí 49/8, 742 35 Odry, Řidičský průkaz sk. B nutný, práce s penězi. Zaměstnavatel má zájem i o víkendové brigádníky. Rozvoz 2-4 dny v týdnu. , Zaměstnavatele kontaktujte osobně na adrese provozovny na základě předchozí telefonické domluvy.. Pracoviště: Rudolf lysek - pizzerie toscana odry, Masarykovo náměstí, č.p. 49, 742 35 Odry. Informace: Rudolf Lysek, +420 608 763 808.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Lidé mohou získat dotaci na čističky i topení

Ilustrační foto

Jachtaři se opět sejdou ve Sněžence

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Polsko omezilo nedělní prodej. Lidé se však nákupů jen tak nevzdají

ANKETA/ Polské supermarkety i maloobchodní prodejny zely minulou neděli poprvé od 90. let prázdnotou. V zemi totiž začal platit nový zákon omezující ve většině obchodů nedělní prodej.

Vodáci otevřou řeku Odru

Symbolické otevření řeky Odry a její následný sjezd pořádají v sobotu 17. března členové Klubu českých turistů Ostrava, vodácký spolek Campanula.

Vzrostlý jasan musel k zemi. Byl nebezpečný svému okolí

O pokácení nebezpečného stromu, který se nacházel v blízkosti rodinných domů v kopřivnické Lubině, místní části Kopřivnice, se postarali hasiči z Nového Jičína.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT