Když se řekne pravice, tak si každý v prvé řadě představí ODS. Ta při letošních komunálních volbách skutečně zaznamenala propad. Ale není až tak jednoznačné, že to bylo kvůli posílení levice. Někde totiž tratila ODS, ČSSD, KSČM i třeba KDU-ČSL. Hlasy totiž poměrně značným dílem odebrali kandidáti TOP 09, což je také pravice.

Právě TOP 09 může rozhodnout o konečném složení rady a vedení města v Novém Jičíně. Bez ní mají levice s odpůrci současného středopravicového vedení 14 mandátů. ODS společně s KDU-ČSL a Stranou zelených 13. TOP 09 získala dva mandáty. „Pro nás je prioritní středopravá koalice, proto v současné době oslovujeme bývalé koaliční partnery, tedy Stranu zelených a KDU-ČSL a oslovili jsme i TOP 09. Jednáme s nimi a snažíme se o vytvoření většiny. Pokud by eventuelně tato jednání selhala, tak budeme hledat další cestu k tomu, abychom si v Novém Jičíně tu většinu vytvořili,“ sdělil novojičínský starosta Ivan Týle, který ve městě získal nejvíce hlasů. Týle rovněž připomněl, že město má připravené projekty a investice za zhruba 350 milionů korun. „To jsou takové objemy, že chceme o tom jednat a komunikovat o nějaké možné formě spolupráce napříč politickým spektrem, aby se všechny tyto věci podařilo realizovat pokud možno, co nejefektivněji,“ doplnil Týle.

ODS ztratila v Novém Jičíně více než 11 procent hlasů, další tři a půl ztratili zelení, a jedno a půl lidovci. Stejně tolik tratili komunisté, ale sociální demokracie si polepšila o pět procent. „Vyjednáváme napříč politickým spektrem,“ sdělil krátce k současné situaci nejúspěšnější kandidát ČSSD Břetislav Gelnar.

V Kopřivnici tratili občanští demokraté zhruba osm procent, o necelé dvě procenta přišli i lidovci, a o procento komunisté. Sociální demokraté si tam polepšili jen o procento a půl, přitom TOP 09 brala 6 procent.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm přišla ODS o čtyři a půl procenta, ta se, dá se říci, přelila hlavně na stranu seskupení Naše Beskydy, které si polepšilo o šest a půl procenta.

Studénka se jeví jako nejlevicověji založené město. Vítězní komunisté sice ztratili čtyři procenta, ale sociální demokraté dvě získali. Celkově mají kolem 35 procent, se „starostovým“ sdružením Občané pro město se dostávají na zhruba 47 procent.

Jenže ve skutečnosti asi vyhrála pravice, která ale doplácí na přepočty. ODS sice ztratila více než 15 procent, ale téměř osmnáct jich získalo sdružení Dvacet jedna pro Studénku v čele s Lubomírem Šobichem a dalšími, kteří minule kandidovali za ODS. S hlasy KDU-ČSL a TOP 09 je to dohromady téměř 48 a půl procenta. Na mandáty je ale stav levice vs. pravice 11:10.

V Bílovci se poměry příliš nezměnily, pravice malinko dokonce získala. ODS sice ztratila asi dvě procenta, ale komunisté přišli také o půl procenta, přičemž sociální demokraté zůstali na svém. TOP 09 ale získala skoro devět procent.

ODS tratila devět procent v Příboře, osm a půl v Odrách, sedm ve Štramberku, ale překvapivě získala čtyři procenta ve Fulneku. Tam si lehce, asi o procento a půl, polepšila ČSSD, ale zhruba tolik ztratila KSČM. O čtyři procenta přišli lidovci. V Příboře hodně posílili sociální demokraté, o šest procent, ale komunisté jich pět ztratili, lidovci vyšli téměř nastejno. TOP 09 tam má skoro devět procent. Téměř dvanáct procent získala TOP 09 v Odrách. Lidovci ztratili procento a půl, komunisté dokonce sedm. Sociální demokraté si polepšili o procento. Ve Štramberku ale spadli o dvě a s necelými jedenácti procenty dopadli nejhůře ze všech měst okresu. Komunisté tam mají o dvě procenta více, TOP 09 získala osm procent.