STAV PO ROCE

Pracovníci školek přišli s nápadem zkrášlit zahrady již v roce 2008, protože bylo již od začátku jasné, že půjde o finančně náročný projekt, podali téhož roku žádost do Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Projekt o pár měsíců později získal podporu téměř devíti milionů korun z Evropské unie. První rekonstrukce se týkala dvou školek, a to Mateřské školy Záhumenní a Mateřské školy Česká v Kopřivnici, k jejichž slavnostnímu otevření došlo v závěru června loňského roku. Zahrady se proměnily na Vodní a Kamenný svět. „Na začátku stála zejména nespokojenost nás učitelek se stavem zahrad a s tím, co dětem nabízejí. Proto jsme chtěly vymyslet zahrady, které by dětem umožnily jednak se proběhnout a jednak také rozvíjet jejich vzdělání, tvořivost a pracovní a výtvarné dovednosti,“ řekla tehdy Zdeňka Krišková, ředitelka kopřivnických mateřských škol.

Pojetí dvou nových zahrad je opravdu netypické a v širokém okolí se jen stěží hledá konkurence. „Mohu potvrdit, že takto tematicky pojaté zahrady nejsou pro školy zrovna obvyklé,“ přiznala architektka Iva Škrobová, jedna z tvůrkyň. Zahrady nabízejí prostor pro pohybové hry, ale i tematickou poznávací část a relaxační zónu.

Radnice však usiluje o to, aby se zkrášlení dočkaly i zbývající mateřské školy. Již loni podalo město žádost o dotaci na vybudování Ptačího světa a Zahrady smyslů ve školce v Lubině, vypracována je i studie na zahradu školky na ulici Francouzská.