Starostka Anna Mužná o tomto prvenství Skotnice ví, považuje si ho a má pro něj i vysvětlení. „Je to velkým přílivem mladých rodin, mladí se od nás nestěhují a většinou zůstávají, rodí se děti, a to se odráží i na počtu obyvatel,“ popsala Anna Mužná. Podle ní se lidem v obci žije dobře.

Skotnice nemá vlastní školu, děti dojíždějí do sousedních obcí, ale školku má obec vlastní. „Má kapacitu čtyřiadvacet míst. Myslím, že pokud by byl nějaký problém, sousední obce Kateřinice nebo Mošnov by nám vyšly vstříc. Část dětí už v současné době chodí do školek ve vedlejších obcích,“ podotýká Anna Mužná.

Nehoda, Kopřivnice, zásah záchranářů, 22. května 2022.
FOTO: Nehoda v Kopřivnici, zraněné dítě transportoval vrtulník

Důvody, proč lidé ve Skotnici zůstávají, jsou zřejmě tyto: solidní vybavenost z pohledu rodinné infrastruktury, velmi dobrá dopravní obslužnost a také nedaleké průmyslové zóny v Mošnově a Kopřivnici.

Anna Mužná připomíná, že skutečnost, že dětská populace je ve Skotnici procentuálně hodně zastoupená, se objevila také v analytické části strategického plánu Skotnice. "Uvádí, že index stáří je u nás o mnoho nižší něž v okrese Nový Jičín, v Moravskoslezském kraji i v celé republice. Vypovídá to o tom, že v obci bydlí více mladých lidí a dětí, než je obvyklé v Česku,“ podotýká Anna Mužná.

Záchrana topících se žen, policie, Nový Jičín, 21. května 2022.
FOTO: Na Novojičínsku padali do řek lidé pod vlivem alkoholu, pomohla policie

Z hlediska podílu dětí do 14 let v jednotlivých obcích je na tom Novojičínsko dobře. Z 54 obcí, v nichž jsou zahrnuty i ty se statutem města či městyse, je jich 41 nad průměrem v České republice. Po Skotnici mají nejvyšší podíl dětí na obyvatelstvu Slatina s 20,1 procenta a Závišice s rovnými 20 procenty. Z měst jsou na tom nejlépe Odry s 16,6 procenta, následují Příbor s 16,3 procenta a Štramberk s 16,2 procenta. Ostatní města jsou již pod celorepublikovým průměrem. Nejhůř je na tom Frenštát pod Radhoštěm s 15,3 procenta. Celkově nejstarší na Novojičínsku jsou obce Vrchy s podílem 12,7 procent, Mankovice s 13,5 procenty a Pustějov se 14 procenty.