Jen ve Štramberku se takových pokladů najde opravdu spousta začneme hned Hradem Štramberk s věží Trúbou. Hrad sasko-hesenského typu pochází ze 13. století, za stavitele je považován šlechtický rod Benešoviců, resp. olomoucká přemyslovská knížata po roce 1200. Interiér věže je nově vyzdoben gotickou rytířskou zbrojí.

Z hradu sice zbyla jen zřícenina, ale i tu je možné spolu s věží navštívit od 9 do 18 hodin. Další zastávkou by měla být národní přírodní památka Šipka, která proslavila Štramberk ve vědeckém světě. V letech 1879 až 1887 zde prováděl archeologický výzkum Karel Jaroslav Maška, když našel zlomek čelisti neandertálského dítěte.

Svatý Jan Nepomucký je často spojován s jazykem v lebce a právě jemu je zasvěcený barokní farní chrám založený 16. května. Do něj se mohou zájemci podívat od 10 do 17 hodin, od 13 hodin pak bude otevřený také kostel sv. Kateřiny.

KOPŘIVNIČTÍ HÁZENKÁŘI vyzvou na úvod nového extraligového ročníku 2018/2019 Plzeň.
Startuje extraliga házenkářů! V Kopřivnici chtějí navázat na minulou sezonu

Do muzea Zdeňka Buriana se bude moci dostat v době od 9 do 12 hodin, obdivovat výstavu s názvem Zdeněk Burian a jeho svět Orlové velké armády je možné i po obědě, a to od 13 do 17 hodin. A hranolová Stará věž neboli zvonice kostela sv. Bartoloměje bude otevřena od 13 do 17 hodin.

Všechny budovy a stavby jsou dle výše uvedených hodin otevřeny v sobotu a také v neděli 8. a 9. září, a to úplně zdarma. Další doprovodný program najdou návštěvníci v Amfiteátru pod Starou věží, kde bude v sobotu od 15 hodin k vidění divadelní představení O pyšné princezně. Ve stejný den budou v nedalekých Radvanických štolách probíhat ukázky výbušnosti některých látek. (tj)

Výbuchy ve cvičných štolách  Velmi rychlý a mohutný bude výbuch metanu v jeho nejnebezpečnější koncentraci, který jako jednu z praktických ukázek exploze hořlaviny předvedou v sobotu 8. září 2018 v 11 a ve 13 hodin odborníci radvanické společnosti VVUÚ (Vědecko-výzkumný uhelný ústav) v areálu vápencového lomu Na Horečkách ve Štramberku. Společnost VVUÚ zde totiž v rámci Evropských dnů dědictví pořádá Den otevřených dveří v pokusných štolách, které jsou nejdelší v Evropě. Návštěvníci budou moci nahlédnout dovnitř tří zkušebních štol, seznámit se se zkouškami a výzkumem, jenž se zde provádí, a na vlastní oči uvidí i to, že nejen metan, uhelný prach, hliník, ale třeba i mouka nebo cukr mohou za určitých podmínek vybuchnout.

Čistírna odpadních vod. Ilustrační foto.
Modernizace čistíren vod „spolknou“ miliony