Malebné historické městečko si v tomto roce připomene den, kdy do malé osady pod Trúbou zavítal mladší bratr Karla IV. Jan Jindřich, markrabí moravský. V prosinci 1359 povýšil Štramberk na město, čímž mu přiznal mnoho privilegií, z nichž některá by lidé přivítali i dnes. „Občané byli například osvobozeni na osm let od placení daní a poplatků,“ vyzdvihla místní starostka Věra Michnová.

Tak významné výročí si zaslouží pořádné oslavy a štramberská radnice si toho je vědoma. Připravila po celý rok bohaté kulturní a společenské akce, na které dostalo město od Moravskoslezského kraje téměř dvousettisícový grant. „Stěžejní oslavy budou probíhat ve dvou termínech. Na začátku léta, od 19. do 21. června, proběhnou oslavy města Štramberk a začátkem prosince, 4. a 5. prosince, budou oslavy věnované historii. Měli bychom simulovat situaci, kdy přijíždí markrabí Jindřich na hrad, kde dojde na předání dekretu,“ odhalila dvojnásobné vyvrcholení oslav starostka města.

Všechny štramberské aktivity bude letos doprovázet také nové logo, na které vedení města vypsalo veřejnou soutěž již v minulém roce. Zároveň vyjde nejpozději do městských slavností několik nových knižních publikací širokého tématického spektra. „Máme vydat knihu o historii města, kterou zpracovávají převážně odborníci z Muzea Novojičínska, a potom také někteří naši pracovníci,“ sdělila Michnová a dodala, že na tvorbě knihy se podílejí také štramberští historici Josef Adamec a Josef Hrček.

Na své si přijdou také fanoušci přírodovědy, pro něž je Štramberk a jeho okolí menším rájem na Zemi. „Máme v plánu vydat knihu o geologii, paleontologii a přírodních zajímavostech, ale populární formou, pro širokou veřejnost,“ podotkla starostka. Nezapomnělo se ani na Zdeňka Buriana, jenž strávil ve Štramberku několik let svého života. Letos vyjde jeho sborník „Tuhou a štětcem“, publikována bude i obrazová a fotografická kniha o krásách zdejší přírody.

U příležitosti 650. výročí dostal dar také samotný Štramberk. „Dostaneme dotaci na opravu muzea na náměstí, což pro nás znamená, že přestěhujeme Muzeum Zdeňka Buriana do horní galerie, která by tam měla vzniknout v podkroví. Uvolní se tak budova pro informační centrum,“ uzavřela Věra Michnová.