Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Studénce použili hasiči nejvíce vlastní ruce, říká šéf moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra

Ostrava - Na neštěstí a utrpení se nedá zvyknout, tvrdí ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Právě hasiči měli koordinační a řídicí úlohu při záchraně lidí po železniční nehodě ve Studénce.

16.8.2008
SDÍLEJ:

Zdeněk NytraFoto: HZS Ostrava

Od koho a kdy se hasiči dozvěděli o hromadné nehodě ve Studénce?

V rozmezí 10.31 až 10.33 hodin bylo hned několik volání na tísňové linky 150, 112 a 155.

Co následovalo po oznámení?

Na místo byly vyslány hasičské jednotky z Bílovce a Nového Jičína, dobrovolní hasiči ze Studénky, zdravotnické záchranné služby ze Studénky a Frenštátu.

Kdo v takové situaci velí hasičům, záchranářům a dalším složkám a podle čeho se řídí?

Každá složka má svého velitele, jedna z nich má pak podle charakteru události roli koordinační a řídicí. V tomto konkrétním případě to byli hasiči. Každá složka se řídí svými vlastními předpisy, všechny pak zákonem o integrovaném záchranném systému, společnými metodickými postupy a hlavně získanými zkušenostmi z obdobných zásahů a společných cvičení.

Jaká byla vaše úloha po vlakové nehodě?

Po příjezdu a rychlém zhodnocení situace jsem určil velitele zásahu, plukovníka Jiřího Šindlera, a pak jsem se společně s vrcholnými představiteli zdravotnické záchranné služby a policie věnovali koordinaci záchranných prací. Po příjezdu pana hejtmana a svolání bezpečnostní rady kraje jsme pak fungovali v jejím rámci. Nezanedbatelná součást bylo informování zodpovědných funkcionářů státu a komunikace s médii.

Kolik hasičů zasahovalo, jakou techniku použili?

Zasahovalo dvaadvacet jednotek, pětačtyřicet vozidel, 151 hasičů. Bez přehánění - nejvíce použili hasiči vlastní ruce. Vedle zdravotnického materiálu to bylo hlavně vyprošťovací zařízení, speciální kamery pro prohledávání nepřístupných prostor a dále vše, co pomohlo organizaci zásahu, například mobilní operační středisko.

Jak funguje v takových případech spolupráce s dobrovolnými hasiči?

Spolupráce fungovala perfektně, dobrovolní hasiči ze Studénky dokonce dorazili na místo jako první hasičská jednotka v 10.41 hodin. Celkem se zásahu zúčastnilo jedenáct dobrovolných hasičských jednotek. S ohledem na jejich vybavení použili již jednou zmiňované vlastní ruce – v jejich případě opravdu jediný použitelný prostředek.

Co je hlavním úkolem hasičů při hromadných nehodách? Jak se dělí role mezi hasiči, záchranáři, policisty?

Hlavním úkolem hasičů bylo co nejdříve dostat všechny živé z vlaku a předat je do péče zdravotníků, částečně se podíleli i na ošetřování, a rovněž zabezpečovali zázemí a servis pro zasahující jednotky. U zdravotníků je to přesně opačně, ošetřovali zraněné, převáželi je do nemocnic, podíleli se i na jejich vyproštění. Policisté vedle zabezpečení místa události vyšetřovali příčiny a zabezpečovali věci cestujících.

Komu a kde nejdříve při hromadných nehodách hasiči pomáhají? Kdo určí, kam nejdříve půjde pomoc?

Vždy je rozhodující úkol chránit život a zdraví, to znamená, že i pomoc je směřována k těm, kteří ji aktuálně nejvíce potřebují.

Byl to nejtěžší zásah ve vaší dosavadní činnosti?

Asi ano, srovnatelný snad jen s povodněmi v roce 1997. A proč? Těžko se odpovídá. Snad největší kumulací zraněných a bohužel i mrtvých na jednom místě, obrovská hromada železného šrotu, který ještě před pár minutami byl vlak.

Srovnejte zásah po srážce tramvají ve Vřesině s tím ve Studénce.

Taktika zásahu byla v podstatě obdobná, ale nehoda ve Studénce měla nesrovnatelně větší rozsah.

Přihodilo se během zásahu ve Studénce něco neobvyklého, nastala nečekaná, výjimečná situace?

Celý zásah byl neobvyklý. Situaci navíc velice zkomplikovala bouřka, která značně ztížila zásah. Naštěstí přišla až v době, kdy zranění byli již odvezeni do nemocnic.

Dá se vyčíslit v penězích, kolik zásah stál? Z čeho a kdo ho zaplatí?

Určitě dá, ale v tuto chvíli ještě toto číslo nevím.

Hasiči jsou sice zvyklí zasahovat při nehodách, ale dá se zvyknout si na neštěstí, pohled na mrtvé a těžce zraněné lidi, kteří trpí a naříkají? Jak tyto situace na vás působí a máte nějaký „lék“ na vyhoření a deprese?

Zvyknout asi není to správné slovo, ale určitě je rozdíl, zda se s tím setkává člověk poprvé, či poněkolikáté. A každý se s tím vyrovnává jinak, neexistuje univerzální návod či lék. Kdo by potřeboval, máme k dispozici i odborníky, kteří jsou schopni pomoci.

Mají hasiči ještě další úlohu při odstraňování trosek, následků hromadné nehody, podílejí se na dalším vyšetřování?

Úloha hasičů skončila vyproštěním poslední oběti. Jedinou výjimku tvoří drážní hasiči, kteří asistovali u likvidace následků. My jsme jen pomáhali některými technickými prostředky.

Autor: Miroslava Chlebounová

16.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení