Přesně před rokem rychlík číslo 108 Comenius, který jel zpolské Wroclavi do Prahy, narazil do právě spadlé mostní konstrukce. Tragédii nepřežilo osm cestujících, sedm desítek lidí se zranilo, někteří velmi vážně.

Setkání zorganizovaly Petra Ďásková zKrizového centra Ostrava a Naďa Tomčíková, zdravotní sestra, která tenkrát rychlíkem cestovala a jako první poskytla některým cestujícím zdravotní pomoc.

„Oslovili jsme asi šedesát lidí a já jsem velmi ráda, že aspoň někteří přišli,“ uvedla Tomčíková, která rovněž přivítala strojvedoucího Jiřího Šindeláře, který svou duchapřítomností zabránil mnohem horším následkům tragédie.

Právě za Jiřím Šindelářem směřovali mnozí účastníci sobotního setkání, aby mu také poděkovali. „Já jsem jen udělal, co jsem měl vpopisu práce. To, že se konstrukce mostu chvěje, jsem si všiml, asi šest set metrů předtím, udělal jsem, co jsem měl. Více toho dělat nešlo,“ vypověděl Šindelář.

Na setkání přišel také starosta Studénky Ladislav Honusek, který, stejně jako ostatní, položil na nedalekém pietním místě kytičku. „Některé lidi jsem tady dnes potkal podruhé. Je to pro mě nepříjemná vzpomínka, se kterou jsem se nějak vyrovnal, ale když slyším houkat sanitku, vždycky mi proběhne myšlenka, co kde se hrozného stalo,“ vyjádřil se starosta Studénky, který se před rokem rovněž podílel na záchranných pracích.

Ve chvíli, kdy přítomní pokládali kytice a zapalovali svíčky u základního kamene pro památník, který by měl stát na místě neštěstí, projel po kolejích rychlík Comenius, který slabounce zapískal, a pokračoval dál, stejně jako pokračuje dál život těch, kteří přežili. Minimálně dvěma zpřítomných se za uplynulý rok narodili děti. „I to je taková symbolika, že se musí pokračovat dál,“ poznamenala ktéto skutečnosti Petra Ďásková.