Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci doporučila Krajská hygienická stanice vyhlásit ve školách dva dny ředitelského volna. Na základě tohoto doporučení vyzvalo vedení Moravskoslezského kraje ředitele škol, které zřizuje, aby na pondělí 25. a úterý 26. října ředitelské volno vyhlásili. Stejné doporučení dostali také zřizovatelé ostatních škol v kraji. Cílem je zpomalit šíření koronaviru ve školských zařízeních.

Hejtman Ivo Vondrák při rozhovoru pro Deník.
Hejtman MS kraje Ivo Vondrák: Řešení je jediné, trpělivě lidem vysvětlovat

Podle hejtmana Ivo Vondráka, se díky těmto dvěma volným dnům a podzimním prázdninám se pauza ve školní docházce prodlouží na devět dnů, což je doba, která by mohla s ohledem na sedmidenní inkubační dobu viru zmírnit nárůst počtu případů onemocnění.

"Právě ve školách dochází v posledním období k alarmující rychlosti šíření nákazy. Proto je doporučení hygieniků na místě. Věřím, že jej ředitelé škol vyslyší,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že v regionu je aktuálně evidováno 36 ohnisek nákazy ve školských zařízeních, je v nich 341 pozitivně testovaných osob.

Očkovací místo v OC Forum Nová Karolina bez nutnosti předchozí registrace. Ilustrační foto.
Moravskoslezský kraj zaostává v očkování, nakažených rapidně přibývá

"Vedení města Krnova nebude doporučovat ředitelům našich škol, aby vyhlásili ředitelské volno ve dnech 25. a 26. října. Vedou nás k tomu dva důvody. Epidemická situace v Krnově je výrazně lepší, než v největších městech kraje. Byť víme, že k nám jednotlivé vlny přichází se zpožděním. Dále se domníváme, že vzdělávání dětí dostalo v uplynulých měsících významné rány. Omezovat prezenční výuku by mělo být tím posledním nástrojem, jak řešit boj s epidemií," informoval o postoji vedení města starosta Krnova Tomáš Hradil s tím, že si na radnici uvědomují rychlý nárůst pacientů v nemocnicích a zhoršování aktuální epidemické situace.

"Vřele doporučujeme seniorům a obecně starším ročníkům, aby se nechali naočkovat, případně dorazili do očkovacího centra pro posilující dávku," vyzval starosta Hradil.

Ilustrační snímek.
Nakažených v MS kraji přibývá, nemocnice vyhlašují zákaz návštěv

Názor hejtmana Vondráka podpořil také jeho náměstek Stanislav Folwarczny. „Všichni víme, jaká negativa s sebou přineslo dlouhé přerušení prezenční výuky letos na jaře. Žáci byli izolovaní, ztráceli motivaci k učení, u některých dětí se objevovaly i psychické potíže. Devítidenní pauza ve výuce by mohla zabránit tomu, aby se tato nešťastná situace opakovala. Nyní je třeba pokusit se zastavit skokový nárůst nemocných a delší pauza ve výuce se nabízí jako vhodné řešení,“ komentoval opatření Stanislav Folwarczny.

Například ale ani v sousední Opavě se magistrát žádné doporučení do škol, které zřizuje, vydávat nechystá. Vše bude záležet na rozhodnutí jednotlivých ředitelů. Ve čtvrtek v poledne byly ve slezské metropoli potvrzeny dvě školy, kde ředitelé volno vyhlásí, na třetí o tom uvažovali.

Město Frýdek-Místek vydalo prohlášení, ve kterém respektuje doporučení Krajské hygienické stanice vyhlásit ve školách dva dny ředitelského volna a doporučilo ředitelům škol zřizovaných městem Frýdek-Místek, aby výzvu zvážili a dle svých možností na pondělí 25. 10. a na úterý 26. 10. volno vyhlásili.

Ve Frýdku-Místku kromě dvou zařízení přistoupily na návrh všechny základní školy (město zřizuje celkem 12 základních škol, vč. Speciální ZŠ Naděje). Ředitelské volno nevyhlásili pouze ředitelé 6. ZŠ na ul. Pionýrů a školy ve Skalici.

Ani v Orlové se prodlužovat prázdniny nebudou

Jiná je situace v Orlové, kde se dětem podzimní prázdniny prodlužovat nebudou. Shodli se na tom ředitelé orlovských škol s vedením města. „Vnímáme doporučení Moravskoslezského kraje k prodloužení prázdnin o dva dny, nicméně souhlasíme s řediteli orlovských škol, aby se ředitelské volno nevyhlašovalo,“ vysvětluje místostarosta Orlové Miroslav Koláček.

Starosta Miroslav Chlubna dodává, že Orlová s nákazou covid-19 na tom není tak špatně, a tudíž by se dle jeho názoru prodloužením prázdnin na poslední chvíli zkomplikovala situace v rodinách. „Musíme brát ohled i na rodiče dětí, kteří s delšími prázdninami nepočítali. Kam dají děti, když nemohou zůstat doma a dovolenou už nemají? Tento krok by s sebou přinesl i celou řadu problémů, nehledě na to, že každá zameškaná vyučovací hodina je dětem ke škodě.

Půl z dvanácti

V Karviné se ředitelské volno v pondělí 25. a úterý 26. října bude týkat poloviny základních škol. Pro vyhlášení ředitelského volna se rozhodlo šest ředitelů z dvanácti. Příští týden tedy nepůjdou vůbec do školy žáci těchto škol: ZŠ a MS Prameny, ZŠ a MŠ Majakovského, ZŠ a MŠ Borovského, ZŠ a MŠ Cihelní, ZŠ a MŠ Dělnická, ZŠ a MŠ Školská.