Počet lidí, vlastnících osobní automobil, se dnes rapidně zvyšuje. Stejnou úměrou se ale také zvedají problémy s jeho držením spojené. Po provozní a finanční stránce je to i otázka, kam svého plechového miláčka zaparkovat. V centru Nového Jičína tento problém zastupitelé neustále řeší. A zabývat se jím začalo během letních měsíců také vedení novojičínské Nemocnice s poliklinikou (NSPNJ)

Krizovou situaci na nemocničním parkovišti vyřešilo vedení NSPNJ zcela jednoduše. Oddělila auta pacientů od těch doktorských. Hlavní parkoviště před budovou nemocnice zůstalo pro potřeby veřejnosti, ovšem s tím, že si za jeho používání lidé zaplatí. „Regulační poplatek považujeme za pouhý nástroj k tomu, aby parkoviště skutečně využívali ti, kterým je určeno, tedy pacientům,“ řekl ředitel nemocnice Radan Gocal s tím, že těžce nemocní mají do areálu vjezd bez poplatku.

Původní taxa za použití parkoviště znamenala deset korun za každou započatou půlhodinu stání. Protesty a negativní názory se ale ozvaly nejen z řad veřejnosti, ale i z radnice. „Město ihned po zavedení placeného parkování upozornilo vedení nemocnice na nepříznivé dopady a to jak na pacienty, tak na dopravní situaci v okolí nemocnice,“ oznámila tisková mluvčí městského úřadu Nový Jičín Hana Sirotová, která zároveň upozornila, že parkoviště u nemocnice je v majetku NSPNJ. Rozhodnutí o zavedení placeného parkování i o výši sazeb je tak ve výhradní kompetenci vedení nemocnice.

Po několika připomínkách pacientů skutečně změny v parkovacím sazebníku nastaly.„Nově platí, že prvních dvacet minut parkování je zdarma. Každá další započatá hodina stojí deset korun a doba parkování přesahující deset hodin přijde na rovnou stokorunu,“ objasnila nová opatření Simona Součková, tisková mluvčí novojičínské nemocnice. Své k tomuto kroku uvedlo i vedení města Nový Jičín. „Provedenou úpravu vítáme. Stav však stále nepovažujeme za dobrý a spolu s nemocnicí ho budeme dál průběžně vyhodnocovat,“ sdělila mluvčí Sirotová. „Vedení města je připraveno, pokud se situace s parkováním u nemocnice a v jejím okolí nebude stabilizovat, požadovat případnou další úpravu parkovacího režimu,“ uzavřela Sirotová. (edm, mako)