Novojičínská nemocnice evidovala jen za uplynulý víkend zvýšený počet pacientů přijatých v kolapsových stavech. „Zaznamenali jsme zhruba třicetiprocentní nárůst přijímaných pacientů v kolapsových stavech v důsledku mimořádných veder, která panují již řadu dní,“ uvedl náměstek ředitele Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně pro léčebně preventivní péči Miroslav Kobsa. Dle slov náměstka se nejedná pouze o pacienty ve vyšším věku s kardiovaskulárním onemocněním.

Tropická vedra si vybírají své i u lidí mladšího věku, kteří podcenili sílu slunce a pitný režim. „Zvýšená námaha na slunci při vysokých teplotách, které v těchto dnech panují, v kombinaci s nedodržením pitného režimu se podepisuje i na kolapsech pacientů mladšího věku,“ zmínil Kobsa. Lidé by také neměli zapomínat na dodržování správného pitného režimu a doplňování soli a dalších minerálních látek. „Důležité je vyvarovat se pití slazených a příliš sycených nápojů,“ potvrdil ředitel novojičínské nemocnice Tomáš Nykel.

Pitný režim by v těchto teplotách rozhodně neměly tvořit alkoholické nápoje. „I pití nízkostupňových piv je třeba omezit a nechat až na večer. Lidé by neměli zapomínat i na to, že při pocení je z těla vylučována sůl a je třeba ji doplnit,“ uzavřel Nykel.

Zvýšený počet pacientů s kolapsy potvrzují i samotní záchranáři. „V horkých letních dnech zasahují u vyššího počtu pacientů, než je dlouhodobý průměr. Mezi četné události, ke kterým jsou voláni, patří kolapsové stavy. Během uplynulého víkendu ošetřily posádky záchranné služby čtyři desítky těchto případů,“ komentoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že jen v pondělí 12. července se jednalo o šestadvacet kolapsem postižených osob v kraji.

Hasiči varují před ohněm

Sucho spojené s vysokými teplotami – pro hasiče jasný příznak věcí příštích. Od začátku července vyjížděli již několikrát k požáru lesního porostu či trávy. „Protože stávající sucho má nadále přetrvávat i v příštích dnech, vyzývá Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, územní odbor Nový Jičín, všechny občany okresu k maximální obezřetnosti, aby nemohlo dojít ke vzniku požáru. To znamená především kdekoliv v přírodě, v lesích, na loukách, v parcích a jinde, nekouřit a nerozdělávat oheň a rovněž se vyhnout používání přenosných vařičů a jiných zdrojů otevřeného ohně,“ upozornila Dagmar Benešová, preventistka novojičínských hasičů. Zároveň upozornila, že stále platí zákaz rozdělávání ohňů v lesích a vypalování trávy.

Během léta se udá také množství dopravních nehod. Řidiči jsou omračováni vedrem a jejich pozornost bývá rozptýlena. „Může to být jedna z příčin nehod. Vedle nepřiměřené rychlosti jsou to klasické případy jako nevěnování se řízení,“ potvrdil okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.