Největší problém v současné době způsobuje přemnožení komárů, pro které jsou povodňové laguny optimálním líhništěm. Na některých místech okresu nastal již kalamitní stav a v plném proudu je jejich likvidace. Novojičínsko patří mezi nejvíce postižené části kraje a speciální postřiky již proběhly v Kujavách a ve Studénce. „Nyní je prováděn monitoring výskytu dospělých komárů, jež jsou v současné době vytypováni v intravilánech obcí v blízkosti CHKO Poodří,“ informovala mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková a dodala: „Proběhla kontrola lokalit Kunín, Pustějov a Albrechtičky. Situace je v těchto obcích velmi svízelná.“ O nic lépe na tom nejsou také v Jistebníku, Hladkých Životicích, Kuníně, Suchdole nad Odrou či Jeseníku nad Odrou. Vlčková nevylučuje, že se budou muset proti krvežíznivému hmyzu postřiky opakovat.

Tropické teploty většinu lidí vylákájí k návštěvě plováren, ovšem nynější počasí je také velkým náporem na organismus. Biozatěž je v těchto dnech na nejvyšším stupni. „Ačkoliv se teploty skokově zvýšily takřka ze dne na den, nezaznamenali jsme zvýšený počet pacientů, kteří by zkolabovali v důsledku veder,“ řekl Tomáš Nykel, ředitel Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně (NsPNJ). Pozor by si měli dávat především kardiaci. „Důležité je vyhýbat se zvýšené fyzické námaze na přímém slunci, dodržovat pitný režim a nepobývat venku v období, kdy slunce nejvíce pálí,“ radí Václava Honová, lékařka interního oddělení NsPNJ. Zároveň dodává, že nejvhodnější jsou minerálky, které doplní látky, jež tělo ztrácí při zvýšeném pocení. Dospělý člověk by měl vypít dva až tři litry tekutin denně.

Rychlá lékařská pomoc vyjížděla během celého čtvrtečního dne ke dvěma kolapsovým stavům. Lékaři zasahovali také u téměř osmdesátiletého pacienta, který se rozhodl v třicetistupňových vedrech vyjet nakoupit klobouk proti slunci. „Muž dostal záchvat křečí. Svědci mu pomohli dostat se do stínu, a když přijela naše posádka, byl již při vědomí. Byl převezen na interní oddělení kopřivnické polikliniky,“ sdělil Deníku mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. „Pan byl zpocený, měl na sobě košili a bundu, což je při tropických teplotách klasický problém seniorů, že se při oblékaní nepřizpůsobí teplotám,“ poznamenal.

Únik na koupaliště

Především starší lidé by neměli přes největší vedra příliš pobývat na přímém slunci. Měli by se snažit omezit nejrůznější práce, především na zahrádce, lékaři nedoporučují také jízdu na kole. Třicítky na teploměrech však dělají radost provozovatelům koupališt, kteří v těchto dnech zaznamenávají nadprůměrnou návštěvnost.

Frenštátský aquapark navštívilo ve čtvrtek přes šest set návštěvníků. Na to, že šlo o všední den a nejsou ještě prázdniny, je to pěkné číslo. V pátek se lidé chtěli osvěžit již od ranních hodin. „Lidé už začínají chodit, i když jsme ještě ani neotevřeli,“ řekla včera zaměstnankyně aquaparku Jana Langrová. Podobně to v těchto dnech vypadá i na koupališti v Příboře. „Na to, že nejsou prázdniny, jsme spokojeni. Návštěvnost je oproti jiným obdobím lehce nadprůměrná ,“ zhodnotil návštěvnost jeho provozovatel Rudolf Korčák.

Sezonu včera zahájil venkovní bazén v Novém Jičíně, v Mořkově a Libotíně si lidé ještě pár dnů počkají.