„Firmy se snaží získat nové klienty a stávajícím zase nabízejí zajímavé věrnostní odměny,“ vysvětlila Petra Filipová, tisková mluvčí společnosti Ostravské výstavy, která pořádá již 18. ročník tohoto veletrhu.

Jednou z novinek letošního ročníku je například bezplatná poradna na téma Úspora energie. Včera sice ve stánku byli jen odborníci radící ohledně energetického auditu a zkoušek materiálů, dnes by už měl být ale přítomen i specialista, který bude řešit konkrétní dotazy lidí ohledně úspor energie.

Množství informací lze získat od samotných vystavovatelů. Celkem je na veletrhu zastoupeno 141 firem. Například svoje patentovaná Termo okna tam představuje paskovská firma Více než okna. Okna jsou místo klasické kovové výstuhy opatřena termovýstuhou ze sklolaminátu a pur pěnou. „Tepelná úspora činí asi třicet procent oproti klasickému plastovému oknu,“ vyčíslil jednatel společnosti Pavel Sklenák s tím, že pořizovací náklady jsou zhruba o deset procent vyšší.

Na veletrhu se představují i firmy nabízející nízkoenergetické domy. Například slezskoostravská společnost Kampala staví srubové stavby z lepených a sušených hranolů. „Náklady na vytápění domů, které mají naši klienti, se pohybují od osmi do dvanácti tisíc korun ročně,“ informoval návštěvníky zástupce společnosti Kampala, která se stavbou nízkoenergetických domů zabývá již pátým rokem.

Další z vystavujících firem, Tex-Color, se zabývá kompletními zateplovacími systémy. „Na trhu se objevují nové materiály, díky nimž lze na teple značně uspořit,“ uvedl zástupce prodejce Martin Morávek. Jako příklad uvedl tepelně izolační omítky Thermover, které zajišťují úspory tepla až čtyřicet procent.