Frenštátská jednotka je podle Požárního poplachového plánu Moravskoslezského kraje zařazena do kategorie JPO II., s výjezdem do pěti minut od vyhlášení poplachu. Tvoří ji zaměstnanci a dobrovolní členové jednotky. Jednotka frenštátských hasičů je jednovýjezdová, to znamená, že k zásahu je operačním střediskem v Ostravě vysláno jedno zásahové vozidlo se čtyřčlennou posádkou. V případě této mimořádné události požádalo operační středisko také o vyslání druhého zásahového vozidla.

Z frenštátské jednotky zasahovalo na místě neštěstí celkem 14 členů. „Ohlášení události na operační středisko HZS v Ostravě přišlo v neděli 17. února ve 3 hodiny, 51 minut a 52 vteřin. Frenštátská jednotka obdržela příkaz k výjezdu prvního zásahového vozidla v čase 3 hodiny, 52 minut a 8 vteřin," řekl velitel frenštátské jednotky Zbyněk Vágner s tím, že výjezd zásahového vozu proběhl v čase 3 hodiny, 56 minut a 49 vteřin a na místo požáru dorazila jednotka ve 3 hodiny a 58 minut. „V tomto čase jednotka okamžitě zahájila hasební a záchranné práce. To znamená, že od chvíle nahlášení události po příjezd na místo zásahu uplynulo šest minut a osm vteřin," zdůraznil Zbyněk Vágner.

Chvíli poté (3 hodiny, 55 minut a 26 vteřin) dostalo příkaz k výjezdu také druhé zásahové vozidlo, které vyjelo ve 4 hodiny, 3 minuty a 31 vteřin. „Na místo požáru dorazila posádka druhého vozu ve 4 hodiny, 4 minuty a 41 vteřin. Až poté přijížděly na místo zásahu postupně další jednotky hasičů," podotkl velitel frenštátských hasičů.

Zbyněk Vágner zároveň připomněl, že frenštátští hasiči nemají vysokozdvižnou plošinu ani seskokovou matraci a seskoková plachta se u zásahů již řadu let nepoužívá. „Bezpečné ustavení třicet let starého hasičského žebříku, kterým jednotka disponuje, by v náročném terénu na místě zásahu zabralo velké množství drahocenného času a zároveň by to znamenalo odvolat některé hasiče z probíhajících hasebních a záchranných prací," přiblížil velitel a dodal, že jednotka byla informována o tom, že na místo jede speciální výšková technika z Nového Jičína.

„Zodpovědně mohu prohlásit, že jednotka dobrovolných hasičů Frenštát pod Radhoštěm provedla zásah profesionálně a s nasazením vlastního života, o čemž svědčí závažné zranění zasahujícího hasiče, který je dosud hospitalizován v popáleninovém centru v Ostravě. Jsem hrdý na členy jednotky frenštátských hasičů a jsem rád, že mohu být součástí tohoto týmu," sdělil velitel frenštátských hasičů Zbyněk Vágner.

Nasazení všech záchranářů, kteří na místě události zasahovali, vyzdvihl také hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.