Soutěž Zlaťáci v kuchyni se uskutečnila v sobotu 8. června a na brněnském výstavišti se k účasti v ní sešlo 21 týmů ze tří moravských regionů. „Zlaťáci v kuchyni jsou první ze série talentových show Zdravé Pětky, což je vzdělávací program zaměřený na zdravou výživu, určený pro děti a jejich rodiče. Soutěž probouzí v dětech zájem o zdravé potraviny a přípravu jednoduchých pokrmů z nich," uvedla Eva Nepokojová, manažerka Nadačního fondu Albert a zároveň koordinátorka programu Zdravá pětka, a doplnila, že v první disciplíně tvořily týmy díla z předem daných kusů ovoce a zeleniny na téma Den dětí, ve druhé měly prostor na přípravu zdravého pokrmu z vlastních surovin.

Každé družstvo chtělo ukázat svůj kulinářský talent nejen porotě a moderátorovi Jiřímu Mádlovi, ale všem přítomným, a zástupcům Novojičínska se to podařilo skutečně skvěle.

V kategorii základních škol se na druhém místě, za vítěznou ZŠ Štáflova z Havlíčkova Brodu, umístil tým ZŠ Tyršova, Frenštát pod Radhoštěm ve složení Michaela Strnadlová, Jana Strnadlová a Dominik Bražina, kategorii Dětské domovy ovládl tým DD Loreta Fulnek ve složení Marie Čonková, Kristýna Čonková a Patricie Ciesloková. Fulnecký tým získal nejvíce bodů i celkově, frenštátská škola se umístila jako třetí.

„Jsme velmi překvapeni, jak úžasně nápadité a vtipné pokrmy děti v rámci půlhodinového limitu připravily. Nakonec porotu přesvědčily pokrmy, které byly nejen jedinečné z hlediska kreativního nápadu a zpracování surovin, ale byly i chutné a jedlé," prozradila Judita Urbánková, ředitelka komunikace společnosti Ahold a členka správní rady Nadačního fondu Albert

Pro děti z fulneckého domova to nebyla první akce, jíž se zúčastnily. „Dívám se na akce různých nadací, kterých by se dalo zúčastnit. Loni jsem narazila na Albert. Přihlásili jsme se už na Jarmarky s Albertem, a teď i na ty Zlaťáky v kuchyni," sdělila pro Novojičínský deník Pavlína Rozsypalová, zástupkyně ředitelky Dětského domova Loreta ve Fulneku. Podle ní byly děti z úspěchu nadšené. „Je to úplně super. Naše Maruška, ta nejmenší, tam všechny úplně okouzlila," neskrývala radost Pavlína Rozsypalová.

Za vítězství v soutěži budou mít děti možnost vařit s profesionálním kuchařem. „Děti vyhrály takové školení s kuchařem, který je v září a říjnu bude učit. Takže jsou moc rády," uzavřela Pavlína Rozsypalová.