Jak jste se k zumbě dostala?

Můj strýc je velmi sportovně založený člověk a jednou mi řekl, ať se jdu podívat na DVD, které přivezl z Německa, že to je něco super. Byl na nich Beto Perez, zakladatel zumby. Já jsem tenkrát měla zlomenou nohu, takže jsem nemohla tancovat, ale hned jak jsem sundala sádru, tak jsem běžela na školení. Bylo to vůbec druhé školení v České republice.

Říkala jste, že jste nemohla tancovat. V té době už jste tancovala?

Mám devět let základní umělecké školy taneční obor. Takže jsem tancovala odmalička, hrála jsem závodně volejbal, tenis, takže ke sportu mám blízko. No a pak jsem se vrhla na toto a spojila jsem ten tanec a fitness dohromady.

Prý jste byla také v Americe?

Byla jsem loni v Orlandu, kde byl sraz instruktorů z celého světa. Bylo nás tam kolem tří a půl tisíce. Probíhalo to čtyři dny, učili jsme se tam novinky jako merenge a další. Nechyběl tam samozřejmě Beto Perez. A taky jsme viděli, co bude v zumbě následovat, jaké novinky.

Takže se v zumbě stále dá něco vymýšlet?

Tam třeba byl program, který v překladu znamená zumba s židličkou, a už se tancuje.

S židličkou? A mohu vědět, jak?

(Smích) Tancuje se kolem té židličky a posiluje se s ní. Samozřejmě, že se na ní občas i sedí.

V čem je zumba jiná než třeba aerobic a podobná cvičení?

Je to teď takový fenomén zřejmě proto, že je to zábavné. V tom je hlavní rozdíl od jiných cvičení. Je to sice trochu řízené, ale je to spíše taková party. Nemluví se moc u toho, nikdo nikomu neříká, co má dělat. Vždycky říkám ženám, ať si cvičí, co chtějí, když jim zrovna nějaký krok nejde nebo nemůžou. Prostě můžete a nemusíte.

Jak dlouho to děláte a jak často se tomu věnujete?

Dělám to dva a půl roku každý den. Mám i dětské hodiny. A ty jsou nejkrásnější.

Je o zumbu zájem? Kolik vedete kurzů?

Zpočátku to bylo šílené. Byl to velký boom. V tělocvičnách bylo i sto žen. Teď to trochu opadá a je jich tak padesát. Těch ženských kurzů mám šest.

A je třeba zumba ve vodě, tak jako je to u aerobiku?

Tak existuje aquazumba, tedy ve vodě, zumba pro starší ženy nebo s nadváhou, zumba toning, což je cvičení s takovými chrastícími činkami, je zumba pro děti, židlička.

Chodí na cvičení také muži?

Muži se stydí. Tady jsme strašně konzervativní. V Americe je běžné, že cvičí i muži. Přitom ženy by asi byly rády, kdyby nějací muži přišli.