Alespoň s tímto závěrem přišla studie renomované společností INCOMA GfK s názvem „Kupní síla v okresech a obcích ČR 2009“. Praha podle studie převyšuje republikový průměr o 31 procent. Dobře se žije i v jejím okolí. Zatímco například obyvatel Říčan má na rok 7 799 EUR, tedy něco přes 198 tisíc korun, obyvatel Karviné si musí vystačit jen se 135 tisíci.

„Zatím mám práci, tak to jde, ale mám spoustu kamarádů a známých, kteří o práci v poslední době přišli,“ říká Stanislav Slajer ze zmiňované Karviné. Nikoho snad nepřekvapí, že města s nejnižší životní úrovní v současnosti sužuje vysoká míra nezaměstnanosti. Ve zmiňované Karviné přesahuje hranici čtrnácti procent, v Bruntále a Hodoníně, které trojici nejhorších okresů v Česku uzavírají, nezaměstnanost převyšuje třináct procent.

Lidé jsou ohroženi dluhovou pastí

Ještě horší je podle studie GfK situace na venkově. Životní úroveň je tam často o třicet procent nižší, než je celostátní průměr a o šedesát procent nižší než třeba u obyvatel Prahy.

Navíc lidé v okresech s nižší životní úrovní, tedy hlavně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, jsou nejvíce ohroženi dluhovou pastí. Potvrdil to i někdejší průzkum TNS AISA pro GE Money Bank.

„Zadluženost domácností v České republice se přitom rapidně zvyšuje. Za posledních deset let vzrostla více než osminásobně. „Ke konci tohoto roku by mohla dosáhnout dokonce 980 miliard korun,“ uvedla Monika Kubovcová z GE Money Bank.

Dobře si ve srovnání GfK vedla například i Mladá Boleslav, kde koupěschopnost obyvatel zvyšují dobré platové podmínky v místním automobilovém průmyslu. Ale i v tomto odvětví se očekává útlum výroby, a to kvůli mizícímu efektu šrotovného. Například Škoda Auto plánuje zastavit výrobu v říjnu po dobu dvou dnů. (vj)