Minulý rok zprovoznilo město kotelnu na dřevoštěpku na Anenské ulici v Novém Jičíně, což je teď důsledkem příznivého vývoje ceny tepla. Radní města navíc doufají, že se do výsledné ceny časem promítne i očekávané zlevnění plynu.

S prvními dubnovými dny se konečně dostavilo teplé jarní, ba dokonce až letní, počasí. Zatímco většina domácností přiškrtila topení a omezila se na přirozené vytápění od slunce, společnost Dalkia snížila cenu dodaného tepla o pětikorunu za gigajoul. Nyní si za toto množství účtuje 593,10 korun. I když v těchto dnech již příliš občanů doma netopí, alespoň mohou mít pocit, že při případném vytápění ušetří. Při předpokládaném odběru tepla by prý zákazníci měli ročně ušetřit celkem přes milion korun. „Nová kotelna na biomasu je v provozu od listopadu loňského roku a už se prokazují její výhody. Sice se ekonomika provozu bude hodnotit až po konci zkušebního provozu letos v listopadu, ale už nyní jsme se domluvili se zástupci firmy na snížení ceny. Radní návrh schválili,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Milan Šturm.

Původně se prý předpokládalo, že se finančním rozpočtům uleví jen v některých domácnostech, protože kotelna na Anenské ulici zásobuje teplem jen část města. „Využili jsme ale našeho vlivu a nakonec se domluvili na zlevnění i pro občany, kteří odebírají teplo z kotelny v areálu Tonaku,“ zdůraznil Šturm.

Nemělo by to však být zdaleka poslední snižování ceny tepla. Radní města totiž předpokládají, že hodnota do konce roku ještě klesne. Záleží však na pohybu cen plynu, ze kterého novojičínské kotelny teplo vyrábějí. „Když v minulém roce dodavatelé plynu zdražovali, zdůvodňovali to rekordní cenou ropy. Nyní, když je ropa na původních hodnotách, ne-li níže, doufáme v pokles. Cena tepla v Novém Jičíně totiž vždy šla nahoru jen kvůli zdražení plynu,“ nastínil místostarosta. Jak se však ceny za plyn, a tedy následně za teplo budou skutečně vyvíjet, nemá město ve své moci.

Ceny tepla mají možná některá jiná města znatelně nižší, než v Novém Jičíně, ovšem za cenu horší ekologické situace, kdy ve městech fungují kotelny na hnědé uhlí. Nový Jičín se tak při srovnání cen tepla pohybuje v průměru obdobných měst. „Rozhodně nechceme zhoršit ekologické podmínky ve městě. Spíše myslíme na další využití biomasy nebo ještě lépe na energetické využití odpadu. To by vyřešilo hned dvě věci najednou. Jednak kam s odpady, a zároveň by to přineslo další zdroj dodávaného tepla nezávislého na monopolních dodavatelích plynu,“ dodal Šturm.