„Naši předkové, z různých částí města, si chtěli tuto událost připomenou a jelikož v našich klimatických podmínkách se palmám tak nedaří, udělali si vlastní palmy z přírodních materiálů,“ popsal Mořic Jurečka, jeden z organizátorů obnovení tradice.

„Podstatou této palmy je dřevěná tyč, která dosahovala délky dvaceti až pětadvaceti metrů. Kolem zruční muži připevnili dlouhé lískové a vrbové pruty, které směrem nahoru vybíhaly v takové vřeteno nebo makovici. To právě symbolizovalo korunu palmy. Ženy pak omotaly kolem korpusu věnec z cipřišových listů, na který si připravily krepové kůže a nahoře takovou kytičku. Okolo makovice pak byly umístěny pentle různých barev a šířek,“ vysvětlil, jak to bylo v Příboře před léty.

Letos připravili věřící čtyři palmy o výšce tři a půl metru. „Zjistili jsme, že zhruba před pětatřiceti léty tady byla tato tradice ještě zavedena. A chtěli jsme si ji tak připomenout,“ zdůvodnil Jurečka s tím, že věří, že se tradice do města letošním počinem zase vrátila.

V to doufá i Jan Monsport starší, který si ještě vybavuje, jak před několika desítkami let chodily průvody s palmami na Květnou neděli do kostela na mši svatou. „Mám doma fotku, jak se chodilo s palmou, když byl mladý náš otec. Byla to veliká symbolika, poslední průvod byl v roce 1975,“ zavzpomínal. Byl rád, že se letos podařilo čtyři palmy vyrobit. „Vždycky byly čtyři. Jedna ze Skotnice, jedna z města, jedna z Klokočova a jedna z Vésky. Pak už zůstaly jen dvě, z Klokočova a Vésky,“ vyjmenoval Monsport části města, odkud věřící palmy nosili. „Sám cítím, že vstup do Svatého týdne bude takový slavností. A tzo je ta hlavní myšlenka,“ uzavřel.