VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Věřím, že tato sezona bude ještě úspěšnější," říká kastelán

Starý Jičín - Oblíbeným turistickým cílem na Novojičínsku je hrad Starý Jičín, na kterém se během sezony koná pestrá paleta různých akcí. Co se bude v romantických prostorách zříceniny konat letos a jaké jsou další plány na Starém Jičíně, sdělil Deníku kastelán hradu Arnošt Pokorný.

30.4.2012
SDÍLEJ:

ARNOŠT POKORNÝ, kastelán hradu.Foto: Archiv Arnošta Pokorného

Na co nového se mohou v letošní sezoně těšit návštěvníci, kteří dorazí na hrad?

Návštěvníci, kteří náš hrad letos navštíví, se mohou těšit na zajímavou novinku.V posledním patře hradní věže, která je současně rozhlednou do dalekého okolí, byly instalovány pozorovací dalekohledy, kterými je možno detailně pozorovat další strážní hrady Jantarové stezky, tedy hrad Helfštýn a Hukvaldy. Dále je krásně k vidění Svatý Hostýn, Jeseníky včetně Pradědu, Ostrava, letiště Mošnov, rozhledna na Bílé hoře u Kopřivnice a samozřejmě mnoho dalšího, včetně okolních vesniček a měst jako Odry, Hranice na Moravě, Příbor, Nový Jičín a tak dále.

Které stěžejní akce byste vyzdvihl?

Pro letošní sezonu mám připraveno několik zajímavých akcí, které se v minulých letech osvědčily, ale i několik novinek. Každoročně pořádám na hradním nádvoří živý koncert a pro letošní rok mám připraven koncert Petra Bendeho, a to v sobotu 4.srpna. Pro velký zájem opakujeme také akci Strašidelný hrad neboli zajímavá večerní prohlídka se strašidly. Tato akce byla vloni natolik úspěšná, že ji letos opakujeme ve dvou víkendech, a to vždy v pátek a sobotu, tedy v pátek 13. července a v sobotu 14. července a pak v pátek 17. srpna a v sobotu 18. srpna. Další krásnou akcí, kterou letos budeme opakovat, je Pozorování hvězd hvězdářskými dalekohledy, a to z hradního nádvoří. Za tímto účelem přiveze hvězdárna Valašské Meziříčí hvězdářské dalekohledy a návštěvníci přes ně mohou pozorovat hvězdy, a to i s odborným výkladem. Všechny akce, kterých je letos opravdu mnoho, jsou uvedeny na stránkách hradu.

Jaké máte na hradě další plány ? Bude se nějaká jeho část opravovat?

Zde vás musím bohužel zklamat. Jako asi jediný kastelán široko daleko nejsem zaměstnán u žádné instituce, nýbrž mám hradní areál v ekonomickém pronájmu, a tedy na žádné opravy ani jakékoliv zásahy nemám oprávnění. Hrad je v majetku obce Starý Jičín, které odvádím nájem.

Kolik turistů zavítalo na hrad v loňském roce a jak poslední sezonu hodnotíte?

Turistická sezona 2011 byla, právě díky zajímavým akcím, úspěšná a věřím, že tato nadcházející bude díky krásným pohledům skrze dalekohledy a mnoha zajímavým akcím, pro tuto sezonu připraveným, ještě úspěšnější. Náš hrad má totiž oproti jiným hradům v okolí jistou výhodu. Přestože mám připraveno mnoho akcí, nikdy zde nebývá nával a nervozita, návštěvníci mohou s účinkujícími na dosah ruky komunikovat a hlavně se zde na většinu akcí neplatí vstupné. Toto je žádáno pouze na některých akcích. Při běžném provozu se neplatí vstupné ani do hradního areálu, pouze do hradní věže s expozicemi a dalekohledy, a to zase jen symbolické. Dospělí 30 korun, děti od 6 do18 let 10 korun, důchodci nad 65 let 20 korun a děti do 6 let mají vstup zdarma.

Autor: Adam Knesl

30.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení