VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veronika se nevzdává! Pomoci jí můžete i vy

Rybí – Jeden telefonát a obrátí se vám život na ruby. Je to častá scénka z filmového plátna, ale i život bohužel píše tyto dramatické scénáře.

1.3.2017
SDÍLEJ:

Na adresu léčby pomocí kmenových buněk maminka Veroniky Karin Fojtíková říká: Vidíme v tom velkou naději, kterou nechceme promarnit.Foto: Archiv Veroniky Fojtíkové

Na adresu léčby pomocí kmenových buněk maminka Veroniky Karin Fojtíková říká: Vidíme v tom velkou naději, kterou nechceme promarnit.Povídat by o tom mohli manželé Fojtíkovi, kteří jeden takový hovor před více než rokem přijali a museli si vyslechnout zprávu, kterou nechce žádný rodič nikdy slyšet. Nezlomilo je to však, stejně jako jejich statečnou dceru Veroniku a od prvních dnů s těžkým osudem bojují.

Dceři Veronice se na podzim roku 2015 stál vážný úraz, který zcela změnil její život a život celé rodiny. Můžete prosím připomenout, co přesně se stalo?
V neděli 15. listopadu 2015 v poledne nám zazvonil telefon a dozvěděli jsme se, že se nám Verunka zranila. V tu chvíli jsme ještě netušili, jak nám to změní život. Po několika dalších telefonických rozhovorech jsme se dozvěděli, že Verunku ze svahu letecky přepravují do nemocnice v Linci, ale tam ji bohužel nemohli operovat z důvodu jejího vážné- ho poranění, proto ji znovu letecky přepravili na specializovanou kliniku v Klagenfurtu. Po této informaci jsme ihned odcestovali za dcerou. Jak zněl verdikt lékařů ohledně jejího poranění? V 5 hodin ráno jsme dorazili do Klagenfurtu, kde nám lékaři oznámili, že jde o velmi těžký úraz páteře a s největší pravdě- podobností už nebude chodit. Slova lékařů zněla: Operace dopadla dobře, buďte rádi, že přežila a že má hlavu v pořádku. Pocit, který jsme prožívali, je nepopsatelný. Později jsme se dozvěděli, že si poranila plíce, měla otřes mozku a zlomenou ruku. Řekli nám, že ji musí co nejdříve probouzet z umělého spánku a bude záležet na tom, jak bude schopna sama dýchat bez plicní ventilace a to byla pro nás další šokující informace.

Takový osud by zlomil nejednoho dospělého člověka, natož mladého. Ale Verča se s celou situací od začátku pere velmi statečně. Překvapilo vás to?
Probuzení naštěstí zvládla i její plíce a první věta, když se Verunka probrala z umělého spánku a uviděla nás, zněla: Vy jste kvůli mě přijeli do Rakouska? V té chvíli jsme si uvědomili, že je silnější, než jsme si mysleli, a že bude bojovat a nevzdá to. Verunka ví, že má velkou oporu v rodině, ale ona je ta bojovnice, silná a trpě- livá a všem nám dodává sílu a naději.

Po jak dlouhé době léčení se mohla Verča vrátit do školy a mezi své kamarády? Našla v nich dcera podporu?
Mezi své kamarády a spolužáky se Verunka vrátila po půl roce, kde pro ni nachystali i s paní učitelkou překvapení a krásně ji přivítali vyzdobenou třídou a spoustou sladkostí. Přestože se učila v nemocnici a rehabilitačním zařízení, vše dohnala a školní rok zakončila s vyznamenáním.

Od úrazu hledáte možnosti další léčby a sbíráte zkušenosti lidí, kteří mají podobný osud jako Veronika. To vás dovedlo k léčbě pomocí kmenových buněk?
Výsledek nikdo nezaručí, protože každý pacient je individuální. I kdyby byli dva pacienti se stejnou diagnózou, nikdy toto zranění nebude stejné, ale vidíme v tom velkou naději, kterou nechceme promarnit. U nás se tento druh léčby neprovádí, kde by měla tedy probíhat a jak je finančně náročná? Hledali jsme kliniky, kde se tato léčba provádí a zjistili jsme, že dětský neurolog doc. MUDr. Petr Vondráček, Ph.D. již deset let aktivně spolupracuje s izraelskou klinikou CTCI v Tel Avivu. Jedna aplikace vlastních kmenových buněk stojí cca 23 000 USD a je dobré léčbu do půl roku zopakovat pro lepší účinek.

Založili jste pro tento účel transparentní účet. Můžete tedy přiblížit, jak lidé mohou přesně dceři pomoc?
V loňském roce proběhlo ně- kolik akcí na podporu Verunky a byli bychom rádi, kdyby se letos povedlo něco podobného. V sobotu 25. února jsme pozvaní na veřejné lyžařské závody na Svinec, za který Verunka závodila. Chystají pro ni překvapení, ale netušíme co. (rozhovor vznikl ještě před konáním akce – pozn. red.) Velmi si vážíme všech lidí s dobrým srdcem a budeme nesmírně rádi za jakýkoliv finanční příspěvek.

Čtěte také: Předporodní kurzy nabízí nemocnice nově i v Kopřivnici

Na adresu léčby pomocí kmenových buněk maminka Veroniky Karin Fojtíková říká: Vidíme v tom velkou naději, kterou nechceme promarnit.PŘÍBĚH VERONIKY

Třináctiletá školačka Veronika Fojtíková od malička milovala pohyb. Ráda jezdila na kolečkových bruslích, na kole, skákala na trampolíně a na lyžích vydržela jezdit celý den. Proto ji rodiče přihlásili do lyžařského oddílu a začala jezdit po závodech.

Na podzim 2015 vyrazila do Rakouska na přípravu na novou sezonu a Veronika se nevzdává! Pomoci jí můžete i vy do neděle 15. listopadu probíhalo vše, jak má.

„Při posledním sjezdu z kopce, v důsledku nečekaného zhoršení počasí, nezvládla koordinaci na lyžích a narazila do dřevěného sloupku na okraji sjezdovky. Při pádu si vážně poranila páteř, plíci a zlomila ruku," popsala osudový okamžik její maminka Karin Fojtíková. Následoval letecký transport do nemocnice v Linci, následně do Klagenfurtu.

„Zde nám lékaři v pět hodin ráno sdělili, že jde o velmi těžký úraz páteře s poraněním míchy a že s největší pravděpodobností už nebude chodit," řekla dále maminka.

Verdikt lékařů ale rodinu nezlomil. Nastartoval v ní obrovskou vůli bojovat s nevítaným osudem.

I přes intenzivní léčbu a rehabilitaci se Veronika vrátila mezi své spolužáky a díky svému optimismu dává sílu nejen sobě, ale všem ve svém okolí. „Od úrazu neustále hledáme možnosti léčby a sbíráme zkušenosti lidí, kteří mají podobný osud jako my," dodává Karin Fojtíková.

Po řadě konzultací se rozhodli pro aplikaci kmenových buněk. Jde o mimořádně nákladnou léčbu, která dává naději, že by mohla Veronika opět chodit. Jedna aplikace kmenových buněk stoji 23 tisíc dolarů, tedy více než půl milionu korun. Proto rodina založila transparentní účet, kam mohou lidé zasílat finanční obnos a přispět tak na vytouženou léčbu.

Mohlo by vás zajímat: S EET na Novojičínsku končí nejen trafiky

Více se o Veronice Fojtíkové dočtete zde: veronika-fojtikova.webnode.cz, nebo na facebooku. Číslo transparentního účtu: 2501158446/2010

Autor: Adam Knesl

1.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 13 500 Kč

Stavební klempíři Stavební klempíři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Z:16.1.2018.A:19.6.2018. Místo výkonu práce celá ČR, převážně však Moravskoslezský kraj. , Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Osobní kontakt: Každou středu na adrese Poštovní 591, Studénka od 8:30 do 9:00 hodin. , Požadujeme: Zkušenosti v oboru a při stavbách střech. Práce ve výškách.. Pracoviště: Michal dresler, Poštovní, č.p. 573, 742 13 Studénka 3. Informace: Michal Dresler, +420 603 711 746.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:19.3.2018.A:19.6.2018. Místo výkonu práce Bílovec. Preferujeme uchazeče s platným průkazem na VZV a praxí ve skladu, nutný řidičský průkaz. Zaměstnanecké výhody: Stravenky po tříměsíční zkušební době, firemní stravování, příspěvek na sport, občerstvení na pracovišti, pravidelné firemní akce. Zaměstnavatel preferuje e-mailový kontakt.. Pracoviště: Imcopharma a.s., Budovatelská, č.p. 1178, 743 01 Bílovec 1. Informace: Jana Minarčíková, +420 556 778 411.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, obsluha sil. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:17.4.2018.A:21.6.20108 Místo výkonu práce Bílovec. Společnost ZD Bílovec agro a.s. hledá z důvodu rozšíření výroby nového kolegu na pozici OBSLUHA SIL, SKLADNÍK. Náplň práce: Obsluha velkokapacitních sil, vyskladňování a naskladňování obilí, údržba sil. Požadujeme: řidičský průkaz T, uživatelská znalost PC, výhodou - svářečský průkaz, profesní průkaz, řízení VZV. Zaměstnanecké výhody: Stravenky, roční odměny, firmení akce, práce s moderní skladovací a zemědělskou technikou. V případě Vašeho zájmu o nabízené pracovní místo nám zašlete svůj životopis na jana.brezna@renofarmy.cz.. Pracoviště: Zd bílovec agro a.s., Sokolovská, č.p. 1086, 743 01 Bílovec 1. Informace: Jana Březná, +420 778 471 701.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník/ce v práškové lakovně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Z:20.2.2018.A:21.6.2018. Místo výkonu práce Velké Albrechtice. , Pracovní náplň: Navěšování výrobků na pojízdnou dráhu vjíždějící do kabiny práškové lakovny, práškování a svěšování povrchově upravených výrobků z dráhy, kontrola kvality, uložení hotových výrobků na sklad, balení hotových výrobků určených k expedici. V případě dobré pracovní morálky a kvalitně odváděné práci možnost prodloužení smlouvy na dobu neurčitou. Vyučení není nutné, šikovné zaučíme. Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Telefonický kontakt od 6:00 do 14:30 hodin. Osobní kontakt na výše uvedené adrese od 6:00 do 8:00 hodin a od 13:00 do 14:30 hodin.. Pracoviště: Lucco a.s., 742 91 Velké Albrechtice. Informace: Marta Jedličková, +420 556 455 140,556 455 131.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veleúspěšná výprava závišických judistů. Zleva: Filip Hanzelka, Adam Kahánek, Jakub Bartoň, Daniel Žárský a David Hyvnar.

Ostrava zažila závišický uragán

Ilustrační foto.

Nově vlakem z Bohumína až k polskému Baltu

Bouřky zaměstnaly hasiče, padaly hlavně stromy

Bouřky, které ve čtvrtek večer a v noci zasáhly Moravskoslezský kraj, zaměstnaly desítky hasičů. Ti si na svá konta připsali bezmála osmdesát výjezdu, zejména ke spadlým stromům.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Rekonstrukce radnice je v plném proudu

Čilý stavební ruch panuje v těchto dnech v samotném centru Frenštátu pod Radhoštěm.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT