Sesbíraná historická fakta a literární díla poslouží pro plánované muzeum, které se bude jmenovat po mecenáši.

Zhruba před rokem daroval 100 tisíc obci Štramberk, ve které už řadu let žije. „Ve Veřovicích jsem vyrůstal. Bydlel jsem tam až do té doby, než jsem se oženil,“ sdělil Bartoň, který na svou rodnou obec rád vzpomíná. „Měl jsem rád hlavně ty lidi, kteří byli schopní něco udělat. Takové ty podnikavé typy,“ doplnil Bartoň na otázku, na co nejraději vzpomíná.

V rodných Veřovicích se tehdy velice kulturně angažoval. „Měli jsme ve Veřovicích vlastní kapelu, skládal jsem písničky… Taky jsem se věnoval divadlu a především mapování historie Veřovic či sbírání zdejších pověstí,“ řekl Bartoň. rovněž uspořádal slovník „veřovštiny“ a sesbíral staré písně a básně. V minulosti mnoho z jeho tvorby vycházelo na pokračování v časopise Rozkvět. „Tady jsem psal hodně o Veřovicích,“ dodal Bartoň, který se jednoho času podepisoval Ladislav Bartoň Veřovský. „Bylo to také proto, že ve Veřovicích žil ještě jeden Ladislav Bartoň, tak aby se to nepletlo,“ vysvětlil Bartoň.

Starostovi obce Veřovice, Břetislavu Piterákovi, předal peníze, stejně jako v předchozím případě, nečekaně. „Předal mi je u sebe doma, bez toho, aniž by žádal o doklad. Darovací smlouvu jsme tedy museli podepsat následně,“ doplnil Piterák.

Materiály, které obci Bartoň věnoval, společně s finančním darem, použijí místní v připravovaném muzeu. To by mělo, podle návrhu starosty, nést název „Muzeum Ladislava Bartoně.“ Darovaných padesát tisíc korun pak poslouží na propagaci Veřovic a částečně též na muzeum a Den obce.