Mezi vesnicemi okresu, které sází na přírodní krásy blízkého okolí jsou například Vrchy. „Už teď jsme pro svou polohu vyhledávanou obcí vhodnou k chalupaření a k aktivnímu odpočinku,“ poukázala starostka Jiřina Pešlová. V Luboměři zas chtějí do popředí protlačit v létě jízdy na koních a v zimě na běžkách. „Doporučili bychom sběratelům hub vycházky do okolních lesů,“ prozradila jakubčovická starostka Zdeňka Ambrožová s tím, že by ráda obec i turisticky zatraktivnila. Ale… „Zatím nám to nedovolují finanční prostředky,“ dodala. Její kolegyně ze Skotnice, Anna Mužná, by případné návštěvníky obce poslala nejprve na hřiště a pak do obecní restaurace. „V obci máme dva relaxačně sportovní areály a dětská hřiště s atraktivními herními prvky. Cykloturisté by mohli zavítat na návštěvu obecní restaurace U žabáka, která v září 2006 získala certifikát Cyklisté vítáni,“ upozornila.

Hned na několik atraktivit se spoléhají ve Spálově. „Poutní místo Panny Marie ve Skále, údolí řeky Odry, Petrova skála s ledovými krápníky v zimním období, nejmenší větrný mlýn v Čechách, který se rekonstruuje, kostel svatého Jakuba s gotickým kněžištěm, krásné prostředí zámeckého parku a jiná malebná místa,“ vyjmenovala lákadla starostka Spálova Marie Flodrová.

Zatímco v některých obcích nemají žádné mimořádné stavby, Bordovice se mohou pyšnit historicky chráněným objektem, srubem partyzána Drozda. A obdobný objekt, mají na seznamu lákadel, opět kromě přírody, v Albrechtičkách. „Místní muzeum je v nejstarší dochované dřevěnici z roku 1865,“ informoval starosta Miloslav Čegan. Prozradil navíc, že obce chce ještě letos postavit hobbygolfové a dětské hřiště u kulturního domu. „V případě získání dotace chceme vybudovat víceúčelové hřiště s patřičným zázemím,“ připojil.

A velké plány mají i Veřovice. „Chceme zřídit naučnou stezku, která bude spojovat areál školy s lokalitou v obecním lese v okolí pramene říčky Sedlničky. A to s cílem prohloubit znalosti žáků i ostatních v oblasti botaniky a dendrologie,“ vysvětlil starosta Veřovic Břetislav Piterák. Pozadu nechtějí zůstat ani ve Velkých Albrechticích, kde si prý však turistů zatím moc nevšímají. „Specializován na cestovní ruch není nikdo, i když by do tohoto oboru šlo zařadit třeba koňský útulek a všechny chovatele koní. Provozovatelé restaurací si zatím asi nevšimli, že zejména cyklisté projíždí obcí ve velkých počtech. Ne každý chce vychlazené pivo, a tak dostat třeba čaj nebo polévku je kromě Motobaru Hanka potíž,“ popsal stávající stav starosta Josef Magera. Potvrdil, že plánů na zlepšení situace je víc. „Od oprav komunikací, aby vyhověly cyklistům, přes opravy kulturních památek až po vybudování historicky věrné repliky vodní tvrze z 12. století. Vše závisí na finančních možnostech a také na dořešení majetkoprávních vztahů,“ naznačil.