Trapas, blamáž. I tak lze pojmenovat 13. ročník soutěže Vesnice roku z pohledu Moravskoslezského kraje. Do uzávěrky se přihlásily pouze Závišice. Po prodloužení termínu o měsíc, výhradně pro severní Moravu, dorazily na poslední chvíli přihlášky z Olbramic, Rýžoviště a Dolní Moravice.

Soutěž má propagovat obnovu venkova a v krajích je o klání velký zájem. Někde se hlásí i 20 obcí. Kromě Moravskoslezského kraje. „V tomto regionu je to už tradicí,“ povzdychl si Miroslav Kopečný z regionálního pracoviště ministerstva pro místní rozvoj. Důvody jsou podle něj dva. „V tomto kraji je hodně velkých obcí, takové ty malé vesničky scházejí. A chybí všeobecná podpora kraje,“ poukázal s tím, že v ostatních krajích podporují hejtmani vítěze krajských kol různými způsoby. Hodně ale také finančně.

Na nezájem kraje si stěžují také starostové. „Skutečnost v počtu přihlášených by neměla být alarmující pro obce, ale pro Moravskoslezský kraj, jelikož je důsledkem jeho přístupu k problematice venkova. Obce ztrácejí motivaci prezentovat moravskoslezský venkov,“ řekla starostka Skotnice Anna Mužná.

Kraji se ale kritika nelíbí. „Soutěž vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj a není rozhodně fér svalovat vinu za nezájem starostů obcí na kraj nebo krajský úřad. To odmítáme,“ uvedla mluvčí Šárka Swiderová. Motivovat má podle jejího vyjádření pořadatel. „Kraj obce podporuje, dotačních titulů má desítky a stovky obcí jich využívají.“

Odpovědnost za nezájem obcí v Moravskoslezském kraji nechce přijmout ani ministerstvo pro místní rozvoj. „Jako ústřední orgán máme samozřejmě zájem na co nejširší účasti, ale v zájmu spravedlnosti přistupujeme ke všem krajům nestranně,“ upozornil Karel Ráb z odboru rozvoje a strategie regionální politiky ministerstva pro místní rozvoj.