V Děrném, místní části Fulneku, se budou v sobotu 30. května žhavit pneumatiky a sedlat železní oři. Místní veterán klub totiž uspořádá desátý ročník setkání automobilových a motocyklových veteránů, které čeká orientační trasa Děrné, Štramberk a zpět.

Přihlásit se mohou majitelé motorových vozidel všech kubatur do roku výroby 1980. Pořadatelé přijímají přihlášky i na místě startu. Soutěž je zařazena do slezského poháru historických vozidel.

Prezentace soutěžících začne v osm hodin ráno na návsi v Děrném. Za dvě hodiny pak začnou vozidla v minutových intervalech startovat. „Po trati máme čtyři až pět průjezdních kontrol ,kde jsou připraveny různé testy, střelba ze vzduchovky, montáž a demontáž šroubů a podobné úkoly, které musejí soutěžící splnit, aby dostali body,“ upřesnil jeden z organizátorů setkání Luděk Sokol. Letos je také pro jezdce připraven speciální, zcela nový úkol. „Jsem profesionální hasič, takže jsme se rozhodli, že řidiče prozkoušíme ze znalostí první pomoci. Dostanou praktický úkol, například zastavit krvácení,“ přiblížil Sokol.

Pořadatelé předpokládají, že se na startu sjede minimálně padesát vozidel z celého Moravskoslezského kraje. Pro vyhladovělé cestovatele je ve Štramberku připraven oběd v hotelu Roubenka. Svou pouť okresem pak zakončí opět v Děrném na místní myslivecké chatě, kde také proběhne vyhlášení výsledků.