Krátká, ale silná. Taková byla vichřice, která se v pátek podvečer přehnala Moravskoslezským krajem. Škody napáchala i na Novojičínsku.

Řádění vichru si málem vyžádalo život muže v Šenově, kterého zavalila utržená střecha. K události došlo před sedmnáctou hodinou. Větrná smršť strhla celou střechu rodinného domu a částečně zůstala viset na drátech elektrického vedení. Muž byl vyproštěn ještě před příjezdem hasičů. Záchranka ho odvezla do nemocnice. Rozsah jeho zranění nebyl upřesněn.

V Sedlnicích museli hasiči odstraňovat spadlý strom, jinak problémy na Novojičínsku způsobila především voda, například v obci Vrážné a v Bílovci.

Voda zatopila ulice Fulneku

Krátká dešťová přeháňka doprovázená bouřkou připravila pro většinu obyvatel nejen Fulnecka nepěkné překvapení. Déšť se nejprve snesl na pole, která v hojném počtu lemují město. Pole však nestačila příval vody pojmout a na ulicích se v brzku objevovaly praménky hnědé tekutiny připomínající doslova tekuté bláto. Jednou z postižených ulic v blízkosti polností byla Zahradní ulice ve Fulneku, kde se voda řinula z kopce dolů ke kulturnímu středisku. Tam se bohužel začala hromadit a nakonec zahltila dvorek jednoho z obyvatel ulice.

Zanedlouho na místo dorazili hasiči, kteří nejprve celou situaci zmapovali. Na vině byly nejspíše špatně udržované odvodňovací kanály podél cest, které měly vodu svést do stok. Obyvatelům pomáhali s motykami v rukou a stavěli pytle s pískem tak, aby alespoň z části živel zkrotili. Nejinak tomu bylo bohužel i v Jerlochovicích, místní části Fulneku, kde voda taktéž přivodila občanům nemilé starosti.
Déšť po nějaké době ustal. Nejpostiženější ulice byly ještě v pátek v podvečer plné lidí, kteří čistili své pozemky od naplavenin.

Omezení vlakových spojů
Vichřice dále zastavila vlaky mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala informoval, že bouře polámala stromy v úseku Vratimov – Paskov.

Na trati Český Těšín - Čadca, došlo už kolem druhé hodiny v pátek odpoledne k rozsáhlé závadě trakčního vedení. Jak dále informoval mluvčí Ondřej Kubala vlaky nejezdily od 14 do 17 hodin. "Byla zajištěna náhradní autobusová doprava v regionální i dálkové dopravě," uvedl doslova. Po sedmnácté hodině už byla trať sjízdná. Ale jen po jedné koleji a pouze s dieslovými lokomotivami

Dvě železniční tratě v Moravskoslezském kraji byly ještě dvě hodiny před půlnocí stále uzavřeny a částečně průjezdné by mohly být až nad ránem.

„Jde o trať mezi Havířovem a Českým Těšínem v úseku od Havířov po Albrechtice u Českého Těšína, kde stromy padlé při vichřici hodně poškodily trolejové vedení. Mezi Bohumínem, Českým Těšínem a Čadcou byla doprava zcela zastavena v úseku Louky nad Olší-Český Těšín. I v tomto případě lze zprovoznění očekávat nejdříve nad ránem. V úseku Český Těšín – Mosty u Jablunkova je trať sjízdná pouze s dieselovými lokomotivami,“ upřesnil Kubala.

„Kvůli nejprůjezdné oblasti Českého Těšína mine pravděpodobně většina nočních vlaků vlaky z Prahy na Slovensko Ostravu a pojedou odklonem přes Vsetín, Valašské Meziříčí a Púchov. Do Ostravy zajištují ČD náhradní spojení. Odklonová trasa bude platit až do okamžiku zprůjezdnění tratí na Těšínsku,“ upozornil namimořádná opatření v noční dopravě už v podvečer mluvčí Kubala.

Všichni cestující se podle něj mohli i v noci obracet na kontaktní centrum ČD na lince 840 112 113, kde měli operátoři vždy aktuální informace.

Poškozená auta hlásí v Ostrava, výpadky elektřiny Opava

Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková krátce před devatenáctou hodinou uvedla, že policisté mají dosud informace o škodách způsobených bouřkou a vichrem jen ze dvou obvodů. „Víme, že byla spadlými větvemi poškozena zatím tři auta. Obdobných případů bude ale zřejmě více,“ dodala Holčáková.

„Hasiči vyjížděli k desítkám zásahů. Zatím jsou v terénu, takže bližší zprávy nemám,“ uvedl Petr Faster z hasičského záchranného sboru Moravskoslezské­ho kraje.

Do akce byly povolány všechny dobrovolné sbory v regionu. Nejčastější prací bylo řezání stromů a větví, které zatarasily cesty a chodníky, nebo hrozilo, že by mohly spadnout.

Mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová sdělila, že v kraji vichřice nejvíce poškodila vedení elektřiny na Opavsku a Vítkovsku. „V Ostravě zatím nemáme hlášenu žádnou poruchu na vysokém vedení, k výpadkům proudu ale v některých místech pravděpodobně došlo i ve městě,“ doplnila Lutišanová.

Věra Ručková, Libor Běčák, Břetislav Lapisz