Božena Huvarová je v současné době v Léčebně dlouhodobě nemocných v Odrách, kde se o ni starají zhruba od Vánoc, kdy upadla. „Byli jsme s ní v nemocnici asi dvě hodiny a měla jsem z toho příjemný pocit. Slečna Huvarová je úžasná," sdělila pro Novojičínský deník Irena Ravčuková, starostka Hladkých Životic, kde Božena Huvarová žije.

Oslavenkyně se narodila 16. ledna roku 1913, ale podle starostky Ravčukové má pořád jasnou mysl. „Akorát je to jiné v tom, že my, co jsme mladší, rozlišujeme život třeba na dobu před listopadovou revolucí a po ní. Ona to rozlišuje na dobu před Hitlerem a po něm. Jinak je to velmi inteligentní a vzdělaná žena, která už v raném věku uměla i anglicky," netajila svůj obdiv k oslavenkyni Irena Ravčuková.

Jak zjistila, Božena Huvarová dělala asistentku ve Zlíně na stomatologickém oddělení, kde hlavně třídila papíry, zabývala se účetnictvím a platbami pro doktory. „Když po válce otevřeli v Nové Horce u Studénky sociální zařízení, tak pracovala tam jako asistentka. A pak dělala na faře. Říkáme jí slečna z fary, dělala tam hospodářku. Říkala, že ji vždycky chtěli za kuchařku, ale ona neměla vztah k vaření," poznamenala starostka Hladkých Životic a dodala, že i ve sto letech si Božena Huvarová dobře pamatuje jména i data a má velmi dobrý přehled. „Předala jsem jí gratulaci od úřadu sociálního zabezpečení, hodně ji pak rozesmálo, když jsme jí sdělila, že se jí od narozenin zvyšuje důchod o dva tisíce korun. Poděkovali jsme ji za obec a dostala od nás kytičky. Hned na to řekla, ať to nedáváme panu faráři, že by to nezalíval," podotkla s úsměvem Irena Ravčuková.

Hubert Šula, farář z Hladkých Životic a okolí, potvrdil, že Božena Huvarová zasvětila většinu života právě jeho faře. „Je u mě padesát osm roků. Když jsem se vrátil z vojny od pétépáků, dali mě do Velkých Albrechtic jako duchovního správce a hned po tom jsem šel do Hladkých Životic. Tu rodinu Huvarovu znám, tak jsem poprosil slečnu, aby šla ke mně a vedla mi domácnost. Starala se o zahrádku, zdobila kostely a tak dále," řekl krátce na adresu své stoleté hospodyně Hubert Šula.

Hubert Šula, farář z Hladkých Životic, si Boženu Huvarovou před téměř šedesáti lety vyhlédl jako hospodyni.

Hubert Šula, farář z Hladkých Životic, si Boženu Huvarovou před téměř šedesáti lety vyhlédl jako hospodyni. Foto: Deník/Ivan Pavelek

Mezi gratulanty nechyběl ani starosta Albrechtiček Miloslav Čegan. Jeho manželka je totiž neteří oslavenkyně. Podle něj pochází Božena Huvarová ze sedmi sourozenců. Její bratr Antonín rovněž zasvětil svůj život církvi, když se stal farářem. „Její přímé příbuzenstvo je již po smrti, ale má mnoho neteří a synovců, teď to ani nespočítám," uvedl Miloslav Čegan s tím, že v posledních letech jezdili s manželkou na faru pomáhat s úklidem a některými pracemi. „Ale ještě tak před třemi roky byli zcela soběstační," upozornil Miloslav Čegan.