O případném převodu budovy v Martinské čtvrti, kde až do sloučení s místní průmyslovou školou sídlilo frenštátské gymnázium, hovořili zastupitelé již několikrát. Nedávno už ale mohli hlasovat o tom, zda objekt převezmou.

„Hovořilo se o tom, že si to vezme Continental, jenže to nedopadlo, takže se potom zvažovala dražba, ale nikdo do toho nešel. Aktuálně do toho vstoupil zájemce, který měl v úmyslu v této budově gymnázia vybudovat domov důchodců se speciálním režimem, ale kraj s tím má trochu problém, protože má zkušenosti z jiných obcí a doporučuje, abychom vstoupili do jednání," shrnul situaci frenštátský zastupitel Aleš Novotný.

Co bude dál?

Zastupitel Karel Míček, jenž již několikrát inicioval, aby město požádalo kraj o předání budovy, připomněl, že město kdysi dostalo kasárna, v nichž byl i zmíněný objekt, který do té doby sloužil jako ubytovna. „Na ten objekt, který byl relativně zdravý, jsme měli kupce. Jenže tenkrát viselo ve vzduchu, jestli ve Frenštátě pod Radhoštěm gymnázium zůstane nebo ne, tak jsme to vzali s podmínkou, že tam bude gymnázium," připomněl historii budovy Karel Míček, jenž poznamenal, že využití budovy by se určitě našlo.

Na to reagoval místostarosta Pavel Mička, jenž upozornil, že město by v každém případě mělo vážně uvažovat o tom, co bude s budovou dál.

„Pokud něco dostaneme bezplatně od kraje, pak si kraj určitě stanoví nějaké podmínky, za jakých tu budovu dá, a taky účel využití. Musíme vědět, co by tam být mohlo nebo co by to stálo," zmínil se místostarosta.

Skutečnost, že Moravskoslezský kraj budovu městu Frenštát pod Radhoštěm nabídl, potvrdil Novojičínskému deníku Libor Lenčo, vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. „Kraj nyní čeká na to, jak rozhodne zastupitelstvo. Z naší strany je ta budova volná. Těch možností je několik, od odprodeje, který už jednou selhal, po převod na město. V případě, že si to město vezme pod sebe, bude to jako dar a budou to řešit majetkáři," uvedl Libor Lenčo.

Frenštátští by měli pečlivě zvážit využití objektu v Martinské čtvrti, aby nedopadli jako Fulnek. Ten získal do svého majetku v roce 2009 historický Knurrův dům na náměstí a měl s ním velké plány. Podle projektu tam mělo být muzeum hlavolamů, muzeum fulneckých hasičů a různých památek. Projekt zahrnoval také hudební sál, studovnu, přemístěnou knihovnu a obřadní síň, v nejvyšším patře se uvažovalo o prostorech pro volnočasové aktivity spolků a klubů Fulnecka. Náklady na tuto rekonstrukci měly být zhruba 42 milionů korun, jenže město nezískalo dotaci.

Zatím tak v Knurrově domě funguje městské informační centrum, které se tam přestěhovalo v červenci 2010, a loni se tam otevřela kavárna. Město také nechalo opravit střechu objektu.