Tradiční model, kdy se v době od jedenácté v noci do pěti hodin rána topení vypíná, nyní přestává platit, a to konkrétně tehdy, když noční teplota klesne pod minus 10 stupňů Celsia.

„Vysoké mrazy, které v těchto dnech přišly, pro nás byly podnětem k jednání se společností Veolia Energie ČR. Požadovali jsme, aby se teplo do domácností dodávalo i v noci. V řadě rodin jsou kojenci, nemocní nebo staří lidé. Každý by měl mít možnost volby, zda bude mít radiátory horké nebo si přívod tepla uzavře termostatickými ventily," uvedla vedoucí bytového odboru novojičínské radnice Hana Vaňková.

Kotelny a objektové předávací stanice, které jsou řízeny dálkovým přístupem z centrály energetické společnosti, budou aktuálně reagovat na počasí. Zařízení, která nejdou ovládat dálkově, budou v režimu nočního vytápění po celý měsíc leden. „Vytápění bytů i nebytových prostor bude v noci probíhat v takzvaném útlumovém režimu. To znamená, že teplota vody dodávaná do topných těles bude oproti dennímu vytápění snížena o dvacet stupňů Celsia," vysvětlila Hana Vaňková.

Dočasné zastavení výluky dodávek tepla energetickou společností platí na leden. Není ale vyloučeno, že bude pokračovat i po něm. „Jestliže mrazivé počasí potrvá i v únoru, nově dohodnutý systém vytápění by platil i v následujícím měsíci," potvrdila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Mluvčí dodala, že pokud obyvatelé o celodenní vytápění zájem nemají, mohou si přívod tepla zastavit pomocí termostatické hlavice na topném tělese. „V případě, že by noční topení odmítali všichni obyvatelé bytového domu, mohou napsat svůj požadavek na e-mail: info@veoliaenergie.cz. Pokud to bude techniky možné, společnost Veolia odstaví příslušnou kotelnu," doplnila Hana Vaňková.

Příznivou zprávou je, že obyvatelé Nového Jičína letos zaplatí za teplo a ohřev vody méně než vloni. Na jednom gigajoulu ušetří asi 32 korun. „Například rodina žijící v třípokojovém bytě by tak za rok mohla za teplo zaplatit o tisíc korun méně," informoval starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.