Je pondělí 18. března krátce po půl čtvrté odpoledne a k prodejně Tobi sport ve Frenštátě pod Radhoštěm přijíždí auto, z nějž po chvilce vystupují Ivana Tomanová z Kunína s manželem a vykládají čtyři velké pytle. Pytle plné víček, převážně od PET lahví, vzápětí odnášejí do zmíněného obchodu. „Víčka už jsme sbírali dříve, když byla akce pro Lucinku, a ti už toho později měli dost, tak nám něco zbylo," přejíždí Ivana Tomanová očima pytle složené na podlaze obchodu a dodává, že hodně víček nasbírali hlavně studenti novojičínského gymnázia.

Akci nazvanou Víčkobraní pro malou Nikolku vyhlásili provozovatelé obchodu Iveta a Jiří Studníkovi. „Kamarádka Ivety Studníkové bydlí v Rybí, odkud Nikolka pochází. Dali jsme to na naše stránky a dostalo se to i na stránky Nového Jičína. Už tady asi sedm nebo osm lidí bylo. Něco přinesli," poznamenává Tomáš Olejník, který má právě směnu. „Kilogram víček od nás odběratel vykoupí za šest korun. Rozhodli jsme se, že kolik peněz se na víčkách získá, přesně tolik dáme jako obchod. Peníze předáme rodičům. Ti je potřebují na lázeňský pobyt a další léčení," pokračuje Tomáš Olejník. Podle něj již víčka sbírají například ve škole v Trojanovicích nebo ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Čím více bude mít, tím lépe

Ivana Tomanová dodává, že sbírají i lidé v obci Rybí a lidé, kteří se o akci dozvěděli z facebooku. „Čím více bude sběrných míst, tím to bude lepší," podotýká Tomáš Olejník. Podle něj lze sbírání víček pro Nikolku vnímat ve dvou rovinách. „Jedna stránka věci je finanční a ta druhá je to, že lidé, kteří to sbírají, na ni myslí. Myšlenka je často silnější a účinnější než peníze. Proto je každé sběrné místo dobré," doplňuje.

Jak lze vyčíst z plakátku uveřejněného na facebookovém profilu frenštátské prodejny Tobi sport, Nikolka Bartlová se narodila císařským řezem a měla srdeční zástavu. Při oživování jí praskly cévky v hlavičce a ucpaly mokovod. Následkem toho se jí v hlavičce začal hromadit mozkomíšní mok, kvůli jehož regulaci má Nikolka v těle voperovanou hadičku, která tento mok odvádí z hlavy pryč. Peníze za víčka Nikolčin život usnadní.

Zájem o osud malé Nikolky těší i její rodiče. „Jsme rádi, že se o to lidé zajímají," říká maminka dívenky Michaela Bartlová.