Tisícovky návštěvníků se jen velmi pomalu posunovaly uličkami Dřevěného městečka, které byly kolem dokola lemovány desítkami stánků.
Prodejci a řemeslníci nabízeli vše, na co si člověk mohl jen vzpomenout. Od tradičních vánočních výrobků a ozdob, přes doplňky do domácnosti až po pochutiny všeho druhu a také něco na zahřátí.

„Kupte si štamprlku, ať si máte na Štěpána čím přiťuknout,“ lákala kolemjdoucí bodrá prodavačka oplétaných kalíšků a lahví zahalená do kožešinové vestičky. „Něco na zahřátí je třeba, aspoň nebudeme nemocní,“ podpořila ještě svou nabídku. A nutno dodat, že v sobotu neměla ani ona, ani ostatní stánkaři o zákazníky nouzi.

„To je neuvěřitelné kolik je tady lidí,“ kroutila hlavou Zuzana Benková ze Vsetína, která, jak sama řekla, přijela na jarmark hlavně nasát vánoční atmosféru. „Osobně ani nemám v úmyslu nějak moc tady nakupovat. Zatím jsem stihla ořechy a topinku. A taky koncert souboru Soláň v kostelíku,“ líčila návštěvnice.

Aby byla idylická předvánoční atmosféra dokonalá, nemohla ve skanzenu chybět hudba. Z pavlače fojtství vyhrával koledy žesťový kvintet. Po areálu také korzovala slovenská Buková muzika z Horného Vadičova. Pětice krojovaných muzikantů nejednou dokázala návštěvníky strhnout takovým způsobem, že se přímo na chodníku dali do tance. „Ti Slováci nemají chybu. Je vidět, že je to baví a lidi kolem evidentně taky,“ nešetřil chválou Martin Vychodil, který si hudecké vystoupení hned natočil na mobilní telefon.

Další kulturní program se odehrával v Janíkově stodole, kde v průběhu dne dvakrát vystoupil Bartošův dětský folklorní soubor ze Zlína a odpoledne s pořadem Nastala koleda také Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna. V kostele Svaté Anny se zase představili tanečníci, zpěváci a muzikanti domácího souboru Soláň. V Billově chalupě pak tetičky Hutiska draly peří a vařily štědračku.

„Pozvali jsme také čerty a mikulášskou družinu z Valašských Klobouk a mezi lidmi obcházely ještě Lucky. Tuto roli si tentokrát na sebe vzali členové souboru Radhošť,“ dodala Jaroslava Kvapilová, která měla dramaturgii vánočního jarmarku na starosti. O všechny vystoupení byl podle ní obrovský zájem a mnozí návštěvníci se do kostelíka či Janíkovy stodoly ani nedostali. „Letos přijelo opravdu hodně lidí. Prodali jsme více než devět tisíc lístků. Mnohé byly rodinné, takže tady bylo určitě přes deset tisíc lidí,“ bilancovala Kvapilová.