Přítomný starosta Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin pro Deník připomněl, jak se frenštátským obyvatelům ulevilo, když odtud v roce 1990 odjelo po více než dvaceti letech okupační sovětské vojsko. Rok poté se Ukrajina osamostatnila od bývalého Sovětského svazu. „Byla to nejen Ukrajina, ale i další republiky, a dnes si někdo myslí, že to zase slepí dohromady,“ poznamenal Miroslav Halatin.

„Je tam teď válka, umírají tam lidé, přicházejí o majetky, agresor tam účelově vysává, co se dá. Takže Ukrajinci teď zažívají těžké chvíle,“ dodal frenštátský starosta.

Areál bývalého rekreačního střediska Koskař v Trojanovicích počátkem srpna 2022.
Trojanovice v Beskydech začaly s demolicí chatek u Koksaře dříve, kvůli vandalům

Moderátorka akce Bohdana Tkač zahájila slovy, že 24. srpen je den, kdy Ukrajinci slaví den nezávislosti Ukrajiny. „Narozeniny státu, který dnes hrdinně stojí na hranici bezpečnosti Evropy a celého světa,“ sdělila Bohdana Tkač, jejíž slova tlumočila Barbora Stachurová.

Po následujících slovech Miroslava Halatina zazněla ukrajinská hymna, pak už zástupci v současné době těžce zkoušeného národa předvedli pásmo tanečků písniček a básniček.

„Nebudeme je překládat, ale všechny jsou o Ukrajině,“ podotkla Bohdana Tkač, která mezi vystoupeními představila Ukrajinu jako zemi, která je největším světovým producentem slunečnicového oleje, kukuřice a pšenice. „Proto válka na Ukrajině není jen lokální konflikt, ale celosvětový problém,“ upozornila Bohdana Tkač.

Zámek, spojovací most a kostel Povýšení svatého Kříže v Kuníně.
OBRAZEM: Takto nově návštěvníci kunínského zámku projdou mostem až do kostela

V závěru pásma zazněla píseň, která Ukrajince doprovází na jejich poslední cestě. „My všichni Ukrajinci nyní trpíme. Trápíme se pro naše drahé, kteří odešli, třebaže je neznáme. Naše drahé Ukrajince z Buči a Irpini, z Doněcké oblasti i z Mariupolu. Stejně, jako nás svírá tato bolest, bolí nás, když vidíme hořet naše pšeničné lány. Ta bolest je stále silnější. Trpíme za padlé vojáky, zbité děti, mučené muže i ženy. Trpíme se všemi, kterým válka tak krutě uťala životy…,“ pronášela za tónů tklivé písně Bohdana Tkač. V tu chvíli se některým přítomným tlačily do očí slzy, stejně jako když v závěru akce psali na lístečky svá přání pro Ukrajinu.

Akci zakončila česká státní hymna. Po ní ukrajinské ženy Frenštátu pod Radhoštěm a jeho obyvatelům poděkovaly za všechno, co pro ně dělají, a pozvaly přítomné k malému pohoštění.

Stavba nové silnice k zámku v Nové Horce, místní části Studénky, v srpnu 2022.
K zámku v Nové Horce povede nová silnice, přibudou domy a parkoviště

Deklaraci vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přijal 24. srpna 1991 ukrajinský parlament, první prosincový den téhož roku byla všelidovým hlasováním potvrzena nezávislost na Sovětském svazu. Následující den uznaly Ukrajinu jako nezávislý stát Kanada a Polsko a také tehdejší ruský prezident Boris Jelcin. Na konci roku 1992 to bylo celkově již 132 států.