Co na tom, že v sobotu 19. listopadu byly na zámeckém nádvoří čtyři stupně pod nulou. Stačilo se pořádně obléknout a pak se zahřívat svařákem, zabijačkovou polévkou, bramboráky nebo tancem.

Zatímco na nádvoří stály stánky s občerstvením a řemeslnými výrobky, v prostorách zámecké kaple si připravily vystoupení dětí z místní školy a školky.

Zámek Slezské Rudoltice je fotogenické místo. To už dávno zjistil Zdeněk Caisberger, který jako pilot dronu zaznamenává krásy zámku ze všech stran.
Odkaz hraběte z Hodic: Za krásu svého zámku Rudoltice zaplatily krutou daň

Country kapela Wagon začala svůj program stylově: Písní, co mě učil listopad. Byla to listopadová vzpomínka na písničkáře Wabi Daňka, který zesnul 16. listopadu 2017.

Češi si svátek svaté Kateřiny Alexandrijské připomínají 25. listopadu díky svému císaři a králi Karlu IV. Ten totiž 25. listopadu 1332 na den svaté Kateřiny slavně zvítězil v dnešní Itálii v bitvě pod hradem San Felice. 

Zámek Slezské Rudoltice z dronu

Přestože Karel byl tehdy sotva šestnáctiletý holobrádek, v bitvě projevil velkou statečnost a utrpěl zranění. Po vítězství byl spolu s mnoha spolubojovníky pasován na rytíře.

Od těch dob se u nás svaté Kateřině staví kostely, sochy a obrazy. Ve Francii je zase světice oblíbená, protože se zjevovala Johance z Arku. Také kostel ve Slezských Rudolticích má barokní obrazy svaté Kateřiny. Patronka rudoltického chrámu má v rukou své atributy: mučednickou palmu a meč, kterým byla sťata. 

Osoblažská úzkokolejka.
Návštěva Slezských Rudoltic: Díky investicím ožívá Osoblažsko i Osoblažka

Byla to krásná a vzdělaná žena, do které se zamiloval římský císař Maxentius. Když ho Kateřina odmítla s tím, že už se zaslíbila Hospodinu, povolal císař padesát filozofů a profesorů, ale ona je všechny svou inteligencí přehádala.

Císař nechal učence upálit a Kateřinu mučit kolem s hroty. Kolo je od těch dob další známý kateřinský symbol.

Proměna zámku ve Slezských Rudolticích