Spojit příjemné s užitečným. Tato známá věta nejlépe vystihuje návštěvu masérského salónu v úplně nejvyšším, devátém patře kopřivnické radnice o čtvrtém zářijovém víkendu. Během něho zde Petr Wiszczor, spolu se svými kolegy, pořádal masírovací víkend, již šestý v pořadí.

Je to akce, která by se dala nazvat Hendikepovaní pomáhají hendikepovaným. Protože všechen výnos darují účastníci na sportovní den Memoriál Petra Douška, který se koná v květnu, a v němž bojují v nejrůznějších soutěžích postižení. Celkově maséři darovali již přes třináct tisíc korun. Hlavní organizátor, Kopřivničan Petr Wiszczor, Deníku přiblížil, jak se k tomuto náročnému řemeslu dostal: „Když jsem přestal vidět a chtěl jsem pracovat, tak jsem samozřejmě něco hledal. Ale jako nevidomí se těžko prosazujeme. Prošel jsem masérským kurzem a dělám to třetím rokem."

Konkurence je v tomto oboru velká, a tak získat a udržet si klientelu je stále náročnější. A pro Petra Wiszczora to platí minimálně dvojnásobně. „Nějaká stálá klientela je, ale protože jsem byl loni deset měsíců nemocný, a letos přibližně tři, tak si teď tu klientelu získávám zpátky," řekl, ale jedním dechem dodal: „Baví mě to. Kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám."

Klienti si mohli vybírat z široké škály procedur: baňkování, lávové kameny, klasické masáže, reflexní, ploška ruky i nohy. Jak prozradil další masér, Oldřich Petera z Opavy, ve svém řemeslu se neustále zdokonalují a navštěvují po celé zemi nejrůznější školení. „Jako nevidomí maséři máme svůj vlastní profesní cech zrakově postižených masérů a scházíme se i čtyřikrát do roka," vysvětlil. Oldřich Petera přišel o zrak před jedenácti lety a masérský obor si vybral o tři roky později. Kromě lepšího citu má jeho slepota i jistou devízu. „Chodí ke mně ženy, které se stydí, takže když na ně nevidím, tak je to výhoda," přiznal.

Oba maséři se však nepotkávají jen při své práci, ale také při sportu, protože na Memoriál Petra Douška nejen přispívají finančně, ale také se ho aktivně zúčastňují. „Letos v květnu jsem házel koulí a oštěpem, manželka jezdila na koni," poznamenal Oldřich Petera.