To všechno láká letos víc než kdy jindy k návštěvě malebné, typicky valašské dědiny s lukami, na kterých se pasou ovce a staveními, ve kterých se dodnes hospodaří.

Rozlehlá vesnice v srdci CHKO Beskydy je vyhledávanou turistickou destinací, do které směřují lidé z celé republiky.

„Tři sta šedesát kilometrů dlouhou cestu jsem tady vážila poprvé a nelituju. Chtěla jsem vidět kapličku, kostelík, kde mě mile překvapil výklad i dřevěné sochy. A zdejší muzeum je prostě bomba,“ netajila spokojenost Blanka Pastorková z Pardubicka.

Za pěší turistikou se vydal Jakub Semecký z Opavy.

„Lákají mě výšlapy. Přijel jsem tu poprvé a na krátko, ale už vím, že se tady vrátím. Je třeba se ubytovat na delší dobu a všechno si to tu projít,“ plánoval mladý muž.

Odstraňování stromů ze silnice. Ilustrační snímek
Meteorologové varují před bouřkami v kraji. Vítr může dosáhnout síly orkánu

Aby toho více stihla, půjčila si mladá rodina Housarových ze Znojma koloběžky. V Karlovicích trávili společně s dalšími rodinami celý týden.

„Zaměřili jsme se na dětské aktivity. Zvládli jsme Kulíškovu stezku, podívali jsme se do obory na jeleny a teď cestujeme na kolobkách,“ svěřila se maminka dvou malých dětí.

Petra Kratochvílová z Informačního centra Velké Karlovice označila probíhající léto za rozdílnější od předešlých.

„Přestože se letos nekonaly masové akce typu Karlovská pouť nebo Hrnčířský den a bylo méně zájezdů, lidí je hodně. Jejich dotazy směřují na cyklotrasy i turistiku, nově otevřený Vodní svět, ubytování na wellness hotelech, ale ptají se i na vzdálené Pustevny, po kterých je tento rok obrovská poptávka,“ přiblížila.

ZÁMECKÁ. Vlevo výkladní skříň dnešní prodejny Hruška v obchodním domě Horník (dříve Bachner). I když byly výklady rozbité, neexistovalo, že by tam někdo chodil rabovat. Za to tehdy mohl být i zastřelen. V tom měli Němci autoritu.
Před 76 lety spadly bomby na Ostravu. Podívejte se, jak vypadala tehdy a dnes

Abnormální zájem je o dřevěný kostel Panny Marie Sněžné, kde jsou prohlídky spojené s výkladem.

„Nepamatuju si, že bych měl až tři sta lidí za den a dvacet komentovaných prohlídek. Pravda, vloni tu byli Argentinci, Australané, letos většinou Češi, Slováci, výjimečně Belgičané či Němci,“ svěřil se Lukáš Holčák.

A o co se zvídaví návštěvníci nejvíce zajímají?

„Jednoznačně o seriál Doktor Martin. Ale ten se točil především na vedlejší faře, kde ordinoval hlavní představitel Miroslav Donutil. Tady v kostele se natáčel spíše Strážmistr Topinka. Při jednom z dílů, který pojednával o krádeži obrazů, se při natáčení po jejich sundání zjistilo, že jsou hodně poškozené a musely se rekonstruovat,“ prozradil mladý průvodce.

Karlovicko pamatuje i na nejmenší. Příkladem je už zmíněná Kulíškova stezka, nebo regionální hra Poznáváme Valašsko.

Ilustrační foto.
Frenštátští získali dotaci na regeneraci sídliště

„Děti musí obejít dvacet zastavení a získat razítka. Kromě hlavních výher je na konci čeká vzrušující odtajnění kódu a otevření truhličky s pokladem,“ poodhalila Eva Kysučanová z Informačního centra Zvonice Soláň.

Vyhledávaný resort Valachy, který nabízí wellness a relaxaci ve čtyřech hotelích a relaxačních centrech udržuje tradici, ale vymýšlí i novinky.

„Když už lidé zůstali v Česku, vsadili na jistotu. U nás jsou tou jistotou za každého počasí bazény. Pěkně zafungovaly také doprovodné aktivity na čerstvém vzduchu – táboráky, jóga, herní zóna či naučná stezka valašských strašidýlek,“ přiblížila mluvčí resortu Martina Žáčková.

S návštěvností ubytovaných hostů jsou spokojení.

„A také příjemně překvapení. Předpokládalo se, že se bude víc jezdit po Česku a zájem o tuzemskou dovolenou bude vyšší. U nás se to naplnilo beze zbytku. Prázdninové měsíce registrujeme o dvacet procent vyšší obsazenost hotelů,“ dodala.

David "Hugo" Habermann a Josef Habermann vytváří plastiku "Jiskření" na XXXII. kovářském fóru hradu Helfštýn.
Helfštýn zaplnilo Kovářské fórum. Habermannovi tam pro hrad tvoří Jiskření

Ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Deník ujistila, že Karlovicko hraje velkou úlohu v celkovém vnímání regionu Východní Moravy, který představuje turistický region Zlínského kraje.

„Horský ráj v okolí Velkých Karlovic, je mnohdy nazýván ‘Davos východu‘. Je to území velkých možností. Jedná se o jednu z nejvyhledávanějších lokalit především pro turistiku a wellness pobyty. Míří sem převážně česká klientela a hosté ze Slovenska,“ řekla Petra Psotková.

„Karlovice navštěvoval Karel Jaromír Erben, nebo rodina Masarykova. Je to přírodou obdařené místo a jeho obliba není aktuální, ale dlouhodobá. Letos navíc koronavirová hysterie zapříčinila, že se lidé více orientují na přírodu, kterou je Karlovicko obdařené navýsost,“ dodal Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Nově vzniklá koalice v Kopřivnici odvolala všechny radní města z funkcí, jen Miroslava Kopečného ponechala ve funkci starosty.
V Kopřivnici na radnici padaly hlavy. Starosta opustil spojence a tak přežil

Oblíbenost jakékoli destinace těší, ale Velké Karlovice jsou podle starosty vesnice co do počtu turistů na samé hranici únosnosti.

„Návštěvnost je letos jednoznačně vyšší. Poznali jsme to i podle zvyšujícího se množství odpadků. To s sebou nese komplikace. Narostla likvidace odpadů, museli jsme navýšit svozy, je dvakrát náročnější všechno uklidit,“ podotkl Miroslav Koňařík.

Apeloval také na chování některých „milovníků přírody“.

„Lidé musí pochopit, že když budou některá sběrná místa přeplněná, musí hledat volnější prostor, ne odkládat odpad vedle popelnic nebo jinde,“ uzavřel starosta Velkých Karlovic.