Helena Gorecká z Karviné si dnes život bez vodícího psa nedokáže představit. Její labradorský retrívr Emir se nejprve trochu zamotal do vodítka, ale poté bez problému podal své majitelce hůlku, která jí předtím upadla na zem. Potom už ji bez potíží provedl davem přihlížejících, dovedl ji ke schodišti, kde přibrzdil a dal jí na vědomí, že stojí před překážkou. Poté co dvojice zvládla schody tam i zpět vrátila se před pódium, kde sklidila zasloužený obdiv.

Helena Gorecká bude mít svého vodícího psa již téměř šest let. „Myslím si, že je to velký pomocník, díky kterému mají o nás zájem i zdraví obyvatelé. Když jsem jezdívala autobusem sama, nikdo si mne příliš nevšímal, ale teď, když jezdím se psem, se mnoho lidí přimluví a rádo se pobaví,“ pochvalovala si Gorecká.

Emir jí pouze nevodí, ale dokáže ji podat spadlé věci, upozornit na překážky, najde schody, lavičku či dveře. „Pokud si jej majitel naučí, dokáže například najít i telefonní budku nebo poštovní schránku,“ doplnila žena.

Vodící psi se velmi pečlivě vybírají. Labrador či labradorský retrívr jsou prý asi nejvhodnějším plemenem, i když nejsou výjimkou ani švýcarští či němečtí ovčáci. „Podle mne ale ovčák působí na okolí moc ostře,“poznamenala Gorecká.

Psi jsou od dvou měsíců do dvou let v převýchově u lidí, kteří je naučí základním povelům, čistotě a návyku chodit ven v určitých hodinách. A také jej učí vydržet nějakou dobu na jednom místě bez přítomnosti majitele. Poté se psi dostávají do výcvikového střediska, kde jsou šest až osm měsíců. Tam absolvují výcvik se závěrečnou zkouškou. „Poté pozvou budoucího majitele na víkendové školení, jak o psa pečovat, jak jej odčervit, krmit a podobně. Potom je majitel pět dní ve středisku, kde se seznamuje se psem. Až poté i s cvičitelem absolvuje v bydlišti majitele nácvik dvou až tří nejčastěji využívaných tras,“ popsala průběh předání psa Gorecká a dodala, že se psem se chodí každých šest týdnů na přeškolení.

Bez Emira by si Gorecká už svůj život nedokázala představit. „Je to další člen rodiny, se kterým si hraji a mám pro něj doma mnoho hraček,“ uzavřela.