Neobvyklý obrázek se naskytne tomu, kdo se vydá na podzim na Čerťák. Pohled na vodní hladinu vystřídá pohled na samotné dno nádrže. Správce vodního díla, Lesy České republiky, bude od poloviny září měnit technologickou část spodní výpusti vypouštěcího zařízení.

„Lesy České republiky nám jako vodoprávnímu úřadu oznámily, že budou po skončení koupací sezony vypouštět a opravovat nádrž Čerťák. Budou měnit šoupě u spodní výpusti a nevylučují ani další následné práce. Předpokládá se, že záchovné práce budou dlouhodobějšího charakteru. Rybáři budou muset odlovit ryby, přemístit se budou muset i případně nalezené škeble, protože na rozdíl od situace před několika lety, kdy byla nádrž z podobných důvodů vypuštěna jen částečně, vyžadují nynější opravy vypuštění úplné,“ vysvětlila Eva Bártková z odboru životního prostředí novojičínské radnice.

Státní podnik definuje plánované práce jako „výměnu šoupěte spodní výpusti“. Co všechno bude ale nakonec zapotřebí na Čerťáku opravit, zjistí jejich specialisté, až když bude voda z nádrže pryč. „Další údržbové práce budou vycházet z výše zmíněného posouzení stavu nádrže po jejím vypuštění,“ potvrdila Deníku Eva Jouklová, tisková mluvčí Lesů ČR.

Samotnému vypuštění nádrže bude ale předcházet výlov, který zajistí příští měsíc místní organizace Českého rybářského svazu.

Předpokládané náklady letošních údržbových prací jsou podle Evy Jouklové vykalkulované na částku 250 tisíc korun. „V tuto chvíli jsou plánovány pouze udržovací práce, předpokládá se, že všechny parametry nádrže zůstanou stejné,“ dodala.

Změny se však možná dočká v příštím roce rekreační část na Čerťáku, kam s oblibou chodí plavci i rybáři.

„Město Nový Jičín chce na svých pozemcích upravit pláž i vstup do vody a nově vybudovat zázemí pro návštěvníky,“ sdělila mluvčí radnice Marie Machková s tím, že se nyní projektují nové toalety, sprchy a stánek s občerstvením.

„Stavět by se mělo začít v příštím roce. Snažíme se naše práce sladit s postupy Lesů České republiky, aby se veřejnost po opravách mohla co nejdříve rekreovat a navíc ve vyšší kvalitě,“ řekl na závěr Michal Hub z odboru majetku, rozvoje a investic.