Letos mezi sebou bojovala čtyři družstva – Kosmetičky vodních ploch, Potápěči místních sraček, Šuščí liščí a ryze dámská Námořní pěchota, jejíž některé členky loni zvítězily s týmem Baywatch – Pobřežní hlídka. „Jen je trochu škoda, že jsou to vodnické hry a není tu ani jeden vodník, kromě toho vycpaného, který je u vstupu,“ posteskl si starosta Bítova Pavel Nikel.

Loni totiž přijela družstva vodníků z Tísku a Lubojat. „Letos se obě družstva omluvila, že jim to časově nebo kvůli dovoleným nevychází, ale slíbila, že příští rok přijedou,“ uvedl hlavní pořadatel akce Tomáš Richter.

Letošní soutěže na hladině zahájil Vodnický dvojboj, po něm následovalo Ukládání dušiček a zlatým hřebem byla závěrečná disciplína, Vodnický závoďák, kdy čtveřice musela táhnout lano, na němž bylo na druhém břehu rybníka přivázané zvláštní plavidlo s pátým členem družstva. Disciplína byla náročná hlavně v tom, že kvarteto muselo celou dobu běžet do kopce. „Scházíme se už na začátku roku. Vymyslíme si disciplíny, jak to provedeme, kdo bude co dělat a pak vyrábíme ta plavidla. Na schůzkách se upřesňuje, jaké disciplíny a kolik jich bude. No, trvá to skoro půl roku,“ prozradil Richter a dodal, že týden před akcí ještě provedou zkoušky všech plavidel, absolvují všechny soutěže a vše dolaďují. „Někteří si na to třeba vzali týden dovolené, ale děláme to pro radost. Náročné je to akorát v tom, vymyslet něco, abychom se neopakovali,“ poznamenal Richter.

Nejvíce bodů v konečném hodnocení nasbíraly dívky z Námořní pěchoty, které si kromě hodnotných cen za vítězství, mezi nimiž nechyběl ani každoročně udělovaný nafukovací člun, odnesly rovněž cenu diváků pro nejoblíbenější družstvo. Druzí skončili v hlavní soutěži Šuščí liščí, třetí Potápěči a čtvrté Kosmetičky vodních ploch, mezi nimiž byla ale žena jen jedna. I tak byli účastníci i návštěvníci spokojeni a spokojen byl i starosta. „Někde dělají dny obce, kam pozývají různé zpěváky a umělce, my si děláme tyto hrátky na vodě, při nichž se bavíme sami. A zatím to funguje,“ pochvaloval si Nikel.