První výzva k šetření vodou se objevila již 17. července v obci Vrchy. Starostka Jiřina Pešlová vydala zákaz napouštění bazénů, zalévání zahrad, mytí aut a podobnou činnost. „Máme vlastní vrty, ze kterých se naplňuje vodojem. Hlídáme si to, a když se vodojem nestíhá doplňovat, poznáme to," uvedla tenkrát pro Novojičínský deník Jiřina Pešlová.

Zhruba v téže době se objevila výzva pro obyvatele na internetových stránkách obce Pustějov: „Prosíme, pokud je již několik dnů horko a neprší, nezalévejte večer masivně zahrady z vodovodu a nenapouštějte odpoledne na jeden zátah Vaše bazény…"

Zástupci obce zdůvodňují prosbu tím, že při nárazových velkých odběrech vody může dojít k zavzdušnění vodovodního řádu.

Nově se výzva k šetření vodou objevila i v Hodslavicích. „Z důvodu nadměrného sucha, které nadále potrvá, platí přísný zákaz používání pitné vody z obecního vodovodu na zalévání zahrad, napouštění bazénů, mytí aut a podobně," je možno číst na stránkách Hodslavic.

Starostka Hodslavic Pavla Adamcová uvedla pro Novojičínský deník, že obec má vlastní vrty ve Straníku. „Může dojít k tomu, že se to projeví se zpožděním na podzim, takže šetřit je na místě," poznamenala.

Na potíže s vodou reagují už i rybáři, a to nejen zákazem rybolovu. Český rybářský svaz, Místní organizace Frenštát pod Radhoštěm, upozorňuje obyvatele na nepovolené černé odběry z vodních toků, právě vzhledem k dlouhotrvajícímu nízkému stavu hladiny na vodních tocích.

„Dochází tím k porušování §8 odst. 1a) zákona 254/2001 Sb. O vodách, ale hlavně také ke zhoršení již tak nepříznivých životních podmínek ryb a dalších vodních živočichů," stojí na webových stránkách, s tím, že takové odběry je možno posuzovat jako přestupek zákona O vodách, za který může být pokuta až sto tisíc korun.

Města na Novojičínsku zatím žádné výzvy ani nařízení k šetření vodu nevydávají. „To, že je venku velké horko a málo prší, vidí každý a mi připadá ponižující, abychom lidem říkali, že nemají plýtvat vodou. Každý snad má svůj rozum a ví, co si může dovolit," řekla například místostarostka Bílovce Sylva Kováčiková.

Starostka nedalekého Fulneku, Radka Krištofová, sdělila, že by město určitě zveřejnilo výzvu, pokud by přišlo nějaké upozornění od dodavatele vody, jímž je společnost Severomoravské vodovody a kanalizace. Zatím ale nic takového nepřišlo.