Návštěvníci kunínského zámku se v sobotu 16. května nejsíš nestačili divit. Po nádvoří a zahradách se procházely dámy v péřových kloboucích a ladně padnoucích šatech, které doprovázeli mužní vojáci se zbraněmi. Chystala se zde totiž slavná bitva u Nového Jičína. Ta se původně odehrála v roce 1621 a španělští vojáci zde byli doslova zmasakrováni armádou vévody Jana Jiřího Krnovského. Letos se díkybohu žádný masakr nekonal, vojáci zde sice padali zasaženi imaginární smrtelnou ranou, na to však po bitvě vstali a jali se posilňovat ve stanech. Na bitvu se sjeli návštěvníci z širého okolí a nenechali si ujít ani dopolední program plný přehlídek, defilé a dobové zábavy.

Počasí mělo na akci Zpráva o strašné řeži zřejmě jiný názor a tak již od rána vyhledával kastelán zámku Jaroslav Zezulčík informace o vývinu nezdárného živlu. „Co chvíli jsem chodil k internetu a díval se, jak celý den bude. Je to venkovní akce, takže jsme závislí na dobrém počasí,“ zasmál se Zezulčík. Akce probíhala od rána, kdy měli návštěvníci možnost spatřit ukázky způsobu boje mušketýrů, pikenýrů a dělostřelectva. Po poledni se pak po bojišti rozléhaly bolestné výkřiky, když španělské jednotky vyvraždily gardu vévody Krnovského v ležení u Raduně. Následovala další takzvaná secvičná všech jednotek, které předváděly útoky na jednotlivé útvary armády. Pomsta vévody Krnovského na sebe nedala dlouho čekat a od půl šesté do osmi hodin vraždila nemilosrdně jeho armáda španělské vojsko. Večer se pak nesl v duchu oslav, zábavy a tance.

Pro kunínský zámek to byla premiéra. Nikdy dřív se zde rekonstrukce bitvy neodehrávaly částečně i proto, že podobné akce jsou doménou zejména hradů, kde je i více místa. „Zámek se dlouhá léta vyhýbal šermu a podobným rekonstrukcím. Jednou za námi přišla skupinka šermířů s iniciativou, že by se v zámeckém parku udělalo takové jarní soustředění. Hledali jsme tedy nějaké vhodné historické pozadí a napadla nás právě Bitva u Nového Jičína,“ prozradil Zezulčík a dodal, že historické týmy jsou odpovědní a zkušení lidé, není se tedy třeba bát, že úmyslně při svém vojenském ležení poškodili zahrady. „Je tady jízda, takže samozřejmě, pokud zaprší, trávník dostane zabrat,“ připustil kastelán. „Kdyby se přeci jen během rekonstrukce bitvy stala nehoda, což se při takových bitvách stává, máme k dispozici zdravotníka,“ doplnil Tomas Siba Mateiciuc, jeden z organizátorů akce. Závěrečná bitva nakonec uspokojila i ty nejnáročnější diváky. Do budoucna bychom se podle kastelána zámku Zezulčíka mohli těšit na další podobné rekonstrukce.