Centrum bude sloužit logistickým potřebám Armády České republiky, především pro přepravu materiálu a techniky českých vojáků. Areál se bude z větší části nacházet na území obce Petřvald, proto se beseda konala právě tam. 

„Měli jsme zájem vyslechnout si bližší informace o projektu přímo od zástupců armády a kraje a zároveň jsme chtěli poskytnout občanům možnost na cokoli se zeptat. Vedení Moravskoslezského kraje jsme vyzvali k jednáním o tom, jak konkrétně může výstavba centra pomoct v rozvoji naší obce,“ uvedl starosta Petřvaldu Václav Kološ.

Americký bombardér B-52 přistál na letišti Leoše Janáčka v Mošnově.
Americká vojenská základna v Mošnově? Vedení obcí v okolí je opatrné, lidé proti

Na setkání se lidé mohli seznámit s jeho plánovanou podobou a využitím, řešily se rovněž otázky vlivu centra na obec a její okolí. 

„V logistickém centru bude provozována zejména podpůrná logistická technika k zajištění nákladky a výkladky. Areál nebude určen pro bojové účely a nebude v něm provozována žádná bojová vojenská technika. Rozsah poskytované podpory bude vycházet z kapacity logistického centra a nesmí omezovat a přetěžovat dopravní a jinou infrastrukturu v lokalitě,“ ubezpečil občany plukovník Miroslav Heger, zástupce ředitele sekce logistiky Ministerstva obrany ČR.

Podpora spojencům

Jako každý vojenský objekt na území České republiky bude moct logistické centrum poskytnout podporu jednotkám spojenců při průjezdu přes české území, v rámci společných cvičení schválených českou vládou nebo při veřejných akcích, například na Dnech NATO. 

Areál vznikne na ploše přibližně 50 ha. Zahrnovat bude administrativní a další budovy, skladovací haly a zpevněné i nezpevněné plochy zejména pro parkování techniky, uskladnění materiálu a kontejnerů. V centru bude působit zhruba tři sta vojáků, především specialistů na logistiku, kteří v současnosti sídlí v Rakovníku. Armáda počítá s tím, že minimálně polovina vojáků se rekrutuje z regionu.

Na snímku posádka C-5M Super Galaxy v Ostravě na Dnech NATO. Americký dopravní letoun umožňuje přepravu až 130 tun nákladu. Umožňuje transport například několika bojových vrtulníků, tanků, či jiných vojenských strojů současně.
Americká základna u Ostravy? Primátor Macura: Odborná analýza je základ

Na vybudování logistického centra v Mošnově se ministerstvo obrany domluvilo s vedením Moravskoslezského kraje. Jedním z hlavních důvodů byl fakt, že ve východní části republiky podobný objekt armádě schází. A dále kvůli současnému i budoucímu napojení na dopravní infrastrukturu, jejíž součástí je dálniční síť, železnice i letiště. A právě vliv centra na místní infrastrukturu byl dalším tématem besedy.

Letecký provoz

Armáda plánuje využívat převážně silniční dopravu, přičemž přeprava se bude primárně odehrávat v nočních hodinách a mimo dopravní špičku. „Půjde o civilní i vojenská letadla přepravující materiál do operací nebo z nich. Bavíme se o jednotkách letecké techniky za rok, která běžný letecký provoz nikterak významně nenavýší,“ upřesnil Miroslav Heger.

"Nárůst intenzity silničního provozu proto nebude dle odhadů znatelný. U železniční ani letecké dopravy armáda nepředpokládá pravidelný provoz, kalkuluje se přibližně s 20 vlaky, respektive 10 letouny ročně," uvedla za organizátory Michaela Vávrová a dodala: "Vedení Moravskoslezského kraje vnímá vybudování armádního logistického centra jako milník v rozvoji tzv. Velkého Mošnova. Na tomto projektu intenzivně pracuje již několik let s cílem učinit z mošnovské zóny strategické centrum mezinárodního významu."

Letecké záběry z paluby vrtulníku na ostravské letiště v Mošnově při akci Dny NATO.
Vojenské centrum v Mošnově? Landovský: Očekávání NATO v logistice jsou značná

V červenci loňského roku obě strany podepsaly memorandum o spolupráci při přípravě území pro realizaci projektu logistického centra. Na straně Moravskoslezského kraje je garantem projektu, tedy tím, kdo jej vede a koordinuje, krajská agentura Moravskoslezské Investice a akciová společnost Development.

Armáda? Silný partner, zní z kraje

„Armádu považujeme za silného a důvěryhodného partnera a jsem rád, že na rozvoji Velkého Mošnova můžeme pracovat společně. Díky logistickému centru vzniknou nová pracovní místa a přítomnost armády zvýší prestiž i bezpečnost našeho regionu. Tyto nové vojenské kapacity bude také možno rychle využít v případě mimořádných událostí, jakými jsou například povodně,“ shrnul hlavní přednosti plánovaného logistického centra náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania.

Premiér Petr Fiala
Americká základna v Česku? Jen hezké přání, uvedl premiér Fiala

Většina pozemků je ve vlastnictví Moravskoslezského kraje. Aktuální harmonogram počítá s přípravou akce do roku 2027, s výstavbou logistického centra v letech 2028–2030 a se zahájením provozu v roce 2031. Celkové předpokládané náklady dosahují přibližně 3 mld. Kč. Na úhradě nákladů se bude podílet stát i Moravskoslezský kraj s maximální podporou využitelných dotačních titulů.

Více informací o projektu Logistického centra AČR Mošnov najdete na alcmosnov.cz.