Výsledek volby starosty je zejména pro řadu obyvatel města překvapením. Zvlášť poté, kdy se jako o kandidátovi číslo jedna hovořilo o zastupiteli Romanu Mročkovi (SNK-ZLF). Ten sice potvrdil, že je připraven město vést po odstoupivším starostovi Josefu Dubcovi (KDU-ČSL) do voleb v roce 2010, ale zároveň upozorňoval, že po křesle starosty netouží. Mročkovo jméno se ve čtvrtek nakonec vůbec neobjevilo v návrhu na post starosty. „Já jsem v žádném případě netoužil po tom, abych byl starostou. A alespoň jsem si tady ověřil, kdo je jaký charakter,“ poznamenal k průběhu volby, bez vysvětlení, Mroček.

Při volbě chyběl pouze omluvený Petr Moc

Do sálu Městského kulturního centra ve Fulneku přišlo na volbu starosty dvacet z jedenadvaceti zastupitelů. Chyběl jen omluvený Petr Moc (ODS). Kromě zaměstnanců radnice byly přítomny ještě asi dvě desítky obyvatel města.

Po výzvě řídícího schůze, nejstaršího zastupitele Miroslava Kopřivy (SNK Fulnecko), navrhl zastupitel Václav Lipinský za KDU ČSL jako kandidáta svého stranického kolegu Václava Davida. David ale získal pouze osm hlasů, a tak následovala asi pětiminutová přestávka a po ní druhé kolo volby.

V něm navrhla zastupitelka Karla Exnerová (ČSSD) Jiřího Denera. K překvapení mnoha přítomných se stejným návrhem vystoupila také Jana Mocová (SRŠ), která uvedla, že Denera navrhují společně SRŠ (Strana rovných šancí), SNK a ODS. Dener získal dvanáct hlasů, což stačilo. Dener všem přítomným poděkoval, stejně jako jeho předchůdce Josef Dubec, který mu popřál ve funkci hodně úspěchů.

Dener své zvolení nečekal

Nový starosta přiznal, že své zvolení neočekával. „Vůbec jsem s tím nepočítal, i když je pravda, že mě včera oslovili, zda bych v případě, že neprojde kandidát v prvním kole, byl ochoten kandidovat. Příliš velké cíle si Dener nedělá. „Je to velmi krátké období. Já se hlavně v prvé řadě budu snažit o to, aby se uklidnila ne moc dobrá situace, která panuje v zastupitelstvu. Snad to vyjde, neboť to spektrum, které mě navrhovalo, nebylo jednostranné,“ uvedl Dener a podotknul, že se svou kandidaturou souhlasil jen za podmínky, že v případě jeho starostování zůstane místostarostou ten současný, jeho stranický kolega Jaroslav Štekbauer.

Dener nahradil ve funkci Josefa Dubce, který byl starostou Fulneku od voleb v roce 2002. Dubec i Štekbauer od počátku čelili tlaku „opozičních“ zastupitelů, letos navíc Dubec dlouhodobě onemocněl. Zhruba před měsícem proto oznámil svou rezignaci k 30. září, a to ze zdravotních důvodů.

Více k rezignaci Josefa Dubce se dočtete ZDE