Už při volbě starosty bylo patrné, že společně hlasují sociální demokraté, komunisté, lidovci a právě Mořic Jurečka, jenž byl na kandidátní listině TOP 09. A právě jeho hlas byl ten dvanáctý, který potřebovala výše uvedená koalice ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu k většině. Když jej posléze zastupitel Martin Monsport (KDU-ČSL) navrhl jako člena rady města za TOP 09, ohradil se proti tomu zastupitel Pavel Netušil (TOP 09).

„TOP 09 kandidovala s volebním programem, který vylučuje spolupráci s KSČM na nejvyšší úrovni, v našem případě v radě města. Tato priorita příborské TOP 09 byla takto flagrantním způsobem porušena. Za TOP 09 jsem nucen se od tohoto výrazně distancovat. Nevím, jak to mám říci. Prostě Mořic Jurečka je v tuto chvíli jako nezávislý kandidát a může být navržen za KDU-ČSL, ale nikoliv za TOP 09," uvedl Pavel Netušil, jehož Mořic Jurečka upozornil, že je bezpartijní nikoliv nezávislý.

Malý zájem veřejnosti

K tomuto tématu se na konci zasedání vrátil také bývalý starosta Příbora, Milan Strakoš (ODS).

„Volby v Příboře jsou za námi. Já chci v tuto chvíli poblahopřát nově zvolenému vedení města a zároveň mu popřát hodně úspěchů. Vidíte, že jednání se nám daří, podařilo se nám dohodnout, kolik budou mít jednotlivé výbory členů, kolik bude zasedání zastupitelstva a podobně, v důležitějších věcech už to tak jednotné nebylo," nechal se slyšet Milan Strakoš.

Poté připomněl, že podobně jako v celé České republice, ani v Příboře nebyl o komunální volby zájem. K volbám přišlo 45 procent lidí. „Je to nejmenší počet lidí, jaký kdy k volbám přišel, a je zbytečné, aby následně někdo kritizoval, že vedení města je takové nebo onaké. Je to na nich," poznamenal Milan Strakoš a dodal, že do voleb nešel s velkými ambicemi.

„Kandidoval jsem na čtvrtém místě, a tak jsem mohl s určitým nadhledem sledovat, jak se vyvíjí povolební situace. A musím říci, že to nebylo o programu nebo o cílech, ale bylo to především o tom s tím ano, s tím ne, proti tomu ano, proti tomu ne. Bohužel," pokračoval bývalý příborský starosta.

Koalice

Milan Strakoš konstatoval, že nově zvolené vedení města vzešlo z koalice ČSSD, KDU a v uvozovkách TOP 09, za podpory KSČM.

„V různých městech vznikají různé koalice, což není nic divného. Naopak si myslím, že je to přirozené. Ale problém je, že politická strana nejde do voleb s jednotným názorem, jak se to stalo v Příboře, konkrétně u TOP 09 a pana Mořice Jurečky. A nestalo se tak poprvé. Obdobná situace nastala před čtyřmi lety, kdy pan doktor kandidoval tehdy za KDU-ČSL. Ve vyšší politice se tomu říká přeběhlíci a jejich další účast v politice bývá později velmi krátká. Jaké hodnoty kdo má a vyznává, je na něm samotném. Jen bych chtěl připomenout, že jeden představitel KDU-ČSL nedávno řekl: Prodat se můžeš jen jednou a je jedno, jestli je to na chodníku nebo v politice," uzavřel Milan Strakoš.

Nový starosta Příbora Bohuslav Majer říká: Určité zkušenosti mám

Při ustavujícím zasedání zastupitelstva byl jediným navrženým kandidátem na starostu. Po čtvrtstoletí tak má Příbor v čele města nové jméno. O sobě i o očekávání v příštím období hovoří Bohuslav Majer.

V předminulém období jste byl místostarostou. Pomohou vám zkušenosti?

Pracoval jsem předminulé období jako místostarosta, jak jste se zmínil, a také jako vedoucí odboru na městském úřadě ve Studénce, takže se domnívám, že určité zkušenosti mám. Pochopitelně, je jasné, že člověk se musí stále učit. Takže vím, že na sobě musím i nadále pracovat, abych vedl město Příbor tam, kam si jeho obyvatelé přejí.

Budete pokračovat v trendu, ve kterém se vydali vaši předchůdci?

Přesně tak. Máme zpracované dokumenty, které slouží jako doložení k dotacím, ať už střednědobý plán rozvoje sociálních služeb, strategický plán rozvoje města na období a další záležitosti, které jsme si dohodli v rámci předvolebních aktivit a besed, že budeme plnit.

Přišli jste při těch zmíněných předvolebních aktivitách na něco, co by se mohlo doplnit nebo dělat nově?

Jsou tam drobnosti, které se třeba mohou řešit jiným způsobem, nebo je zkusíme řešit nějak jinak. Ale nic nezatracujeme. Pokud nenajdeme jiný způsob, půjdeme v té linii, jak byly ty věci připravené, tak, aby vše dospělo ke zdárnému konci.