VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY 2018 v kraji: překvapení pro prvovoliče, jasná výhra i podezření z kupčení

FOTOGALERIE/ Úderem 22. hodiny se v České republice uzavřely volební místnosti. Komunální a někde i senátní volby budou v pokračovat ve sobotu v osm hodin ráno. Podívejte se, jak vypadal první volební den v Moravskoslezském kraji.

5.10.2018 AKTUALIZOVÁNO 5.10.2018
SDÍLEJ:

Komunální a senátní volby 2018 v Ostravě.Foto: Deník / Pavel Sonnek

V pátek a v sobotu lidé vybírají, kdo usedne do obecních a městských zastupitelství. V částech Opavska, Ostravska a Karvinska voliči zároveň vybírají tři nové senátory.

Přehled kandidátů do senátu v MS kraji najdete zde:
Ostrava-Město  Opava  Karviná

"Volební okrsky na severu Moravy a Slezska monitorují dvě kontrolní skupiny zaměstnanců krajského úřadu. Podle jejich informací k volbám zatím přišlo kolem 30 procent občanů kraje. Žádné komplikace, trable, průšvihy nebo nedorozumění zatím nezaznamenali," uvedla krátce po půl deváté večer mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

OPAVSKO

Před sedmou hodinou večerní byla známa průběžná čísla týkající se volební účasti v Opavě. Pohybovala se okolo patnácti procent.

„Srovnávali jsme to s prezidentskými volbami. Při nich byl zájem o něco větší a v tuto dobu jsme byli na více než dvaceti procentech. Při minulých komunálních volbách byla Opava za oba dva dny na třiatřiceti procentech,“ komentoval vedoucí odboru vnitřních věcí opavského magistrátu Petr Sordyl, podle něhož je na venkově o volby mírně vyšší zájem.

Dodejme ještě, že na Opavsku zatím vše probíhá bezproblémově a nemusely se řešit žádné komplikace.

KARVINSKO

Ve volebním okrsku v ulici ČSA v centru Havířova pozorovali členové komise v pátek po 19. hodině ve srovnání s předchozími komunálními volbami poměrně slabší účast. Voliči však přicházeli i ve večerních hodinách.

Komunální a senátní volby 2018 ve volebním okrsku v ulici ČSA v centru Havířova.

Vpodvečer se Karvinou šířily zvěsti, že se v některých lokalitách Nového Města, kde žije větší počet obyvatel romského etnika, kupčilo s hlasy. Údajně někdo nabízel voličům 200 korun za jeden hlas. Vše se ale vysvětlilo poté, co věc na místě prověřila policie.

„Někdo uvedl v omyl jednu starší ženu, když jí řekl, že pokud půjde volit, dostane 200 korun. A ona se na to zeptala volební komise. Žádné jiné indicie o možném kupčení s hlasy nemáme,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Snímky z volebních místností na Karvinsku najdete zde:

Volit může téměř milion lidí

Voleb se může zúčastnit i bezmála milion občanů Moravskoslezského kraje, pro které je k dispozici 1307 okrsků. Nejvíce voličů (přes čtvrt milionu) je v Ostravě, kde se nachází 299 okrsků.

Kolik lidí k volbám letos ale opravdu dorazí, to lze v této chvíli jen těžko odhadovat.

Jsou však místa, kde je téměř jisté, že k urnám přijde jen malá část voličů. Jeden z okrsků, který vstoupil do historie už během lednových prezidentských voleb, nese označení 19003 a nachází se v ostravském městském obvodu Slezská Ostrava, v části Hrušov.

Během prvního kola se tehdy ze 109 zapsaných voličů neobjevil nikdo, v druhém kole přišlo devět obyvatel. Platný hlas odevzdalo osm z nich.

Komunální a senátní volby 2018 v Ostravě.

Snímky z volebních místností pořízené v Ostravě najdete zde:

Krátce po otevření volební místnosti v okresku 19003 vstoupil první volič. Poté však přišla dlouhá pauza. Pro předsedu komise Jana Plintu, který nechyběl ani při několika minulých volbách, to nebylo žádné překvapení. „Tady je účast vždycky velmi nízká,“ řekl Plinta.

Ani starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková nehýří optimismem. Dle jejího odhadu přijde jen několik lidí. „Pět až deset,“ řekla Deníku Jelonková. Jak zdůraznila, v lokalitě žijí sociálně slabí občané, kteří o politiku velký zájem nemají. Nakolik bude její tip přesný, se ukáže až v sobotu po uzavření volebních místností.

Sledujte s námi volební dění v našem kraji:

BRUNTÁLSKO

Kuriózní situace nastala v Karlově Studánce, kde je už dnes jasné, kdo vyhraje volby, protože zde mají voliči k dispozici jedinou kandidátku. Přesto starostka vyškrtla 19 osob ze seznamu voličů, aby neovlivnily výsledek.

 „Lidé k urnám chodí evidentně se zájmem, ale i na hrubé odhady účasti je brzy. Je třeba vyčkat na oficiální čísla. Důležité je, že dosud jde všechno hladce a nezaznamenali jsme žádné problémy,“ uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Snímky z volebních místností na Bruntálsku najdete zde:

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Prvovoličům v Hrádku rozdávali bonbony

S otevřením volebních místností byl Deník v Dolní Lomné, kde se poprvé volilo v letos nově opravené zasedací místnosti obecního úřadu. Podle volební komise je v obci evidováno na 700 voličů, figurují zde i čtyři cizinci. Mezi prvními voliči byla i starostka Renata Pavlinová (na snímku níže), která zároveň měla plno práce s přípravou sobotního tradičního podzimního jarmarku s trhem domácích zvířat.

Volby 2018 na Frýdecko-Místecku. Snímky z volebních místností obcí Dolní Lomná, Hrádek a Vendryně

V 15 hodin byl již Deník v Hrádku, kde zrovna měla volební komise pořádně napilno. Mimo lidi vracejících se z práce dorazili i členové zdejšího klubu důchodců. Zároveň si nešlo nevšimnout skleněné dózy s bonbony. „To máme pro voliče, kteří budou volit poprvé v životě. Ale vy si vezměte klidně také,“ řekla jedna z členek volební komise.

Z Hrádku Deník zamířil do Vendryně, kde měli voliči k dispozici hned čtyři volební místnosti. V místní části Zaolší byla před 16. hodinou jen volební komise. „U nás moc voličů není, v centru obce to je jiné,“ bylo vysvětleno komisí. Přesto do deseti minut dorazila mladá rodina s dětmi a navíc tatínek s dcerou rádi zapózovali i před fotoaparátem.

Volby 2018 na Frýdecko-Místecku. Snímky z volebních místností obcí Dolní Lomná, Hrádek a Vendryně

Další snímky z volebních místností na Frýdecko-Místecku najdete zde:

OPAVSKO

Více než dvě hodiny jsou otevřeny už i volební místnosti na území opavského okresu. Redakce Deníku v opavském okrese navštívila již obce Slavkov, Stěbořice a také volební okrsek na církevní základní škole v Jaktaři.

Ve všech navštívených komisích panovala velmi dobrá atmosféra a potěšující byla i účast voličů.

„V minulých komunálních volbách jsme dosáhli na pětašedesátiprocentní účast. Věřím, že i letos by to mohlo být podobné,“ doufal předseda slavkovské volební komise Jiří Klapetek.

Snímky z volebních místností pořízené na Opavsku najdete zde:

Hlouček netrpělivých voličů postával ještě před oficiálním otevřením místností před Základní školou T. G. Masaryka v Opavě.

„O výběru kandidáta jsem měla jasno poměrně rychle, dlouho jsem se nerozhodovala. K volbám chodím pravidelně, takže jsem neměla v plánu promeškat ani tyto. Budu volit jak do zastupitelstva, tak i do senátu,“ prozradila jedna z prvních voliček tohoto volebního okrsku Kateřina Paličková.

Volilo se také v opavském Středisku volného času nebo v základní škole v Krnovské ulici.

Volby na ZŠ Opava, Edvarda Beneše 2, pátek 5. října 2018

Také na území opavského okresu se už více než dvě hodiny volí v rámci komunálních a senátních voleb. Podívejte se na snímky, které jsme pořídili ve Slavkově u Opavy, Stěbořicích a v neposlední řadě i na církevní základní škole v Jaktaři.

NOVOJIČÍNSKO

Zatímco při posledních volbách na Novojičínsku, do poslanecké sněmovny, bylo v chodbě budovy novojičínského pracoviště Krajské hygienické stanice plno, v pátek ještě tři minuty před 14. hodinou stála ve vestibulu jediná žena. „Už jsme tady čtvrt hodiny a nikdo. To je divné,“ poznamenala.

Minutu před otevřením volebních místností číslo 5 a 10, které v této budově jsou, se již ale vestibul začal plnit a s úderem druhé hodiny odpolední již dveřmi do volebních místností vcházela řada voličů.

I když to zpočátku vypadalo, že moc voličů nemá zájem, krátce po 14. hodině se volební místnosti číslo 5 a 10 v Novém Jičíně začaly plnit.

Snímky z volebních místností pořízené na Novojičínsku najdete zde:

O posty v obecních zastupitelstvech na Novojičínsku (volí se celkem v 9 městech a 45 obcích) bojuje celkem 2859 kandidátů. V počtu kandidátů vede na Novojičínsku Sdružená nezávislých kandidátů (1315), kam se řadí i místní sdružení. Následuje KDU-ČSL (364), KSČM (287), ODS (219) a ČSSD (196). Vládní hnutí ANO 2011 vysílá do komunálních voleb v okrese 88 kandidátů a zaměřuje se na největší města.

Průměrný věk kandidáta je 47 let a vůbec tím nejstarším je akademický malíř Vladimír Boháč (ČSSD) z kopřivnické Lubiny, který má 88 let. Naopak 5 zájemců o zastupitelské křeslo není starších 19 let. Převažují muži v počtu 1929 (67,47%).

OSTRAVA

Při distribuci hlasovacích lístků úředníci magistrátu zjistili již dříve mechanické poškození některých listů (proděravění v části se jmény kandidátů nebo porušení celistvosti) pro volby do Zastupitelstva města Ostravy (označen je barevným pruhem po levé straně). Poškozený hlasovací lístek se dá vyměnit přímo ve volební místnosti.

V Ostravě je celkem 299 volebních místností, do kterých může zamířit až 251 tisíc oprávněných voličů.

"Pokud si někdo není jistý, kam má jít odevzdat svůj hlas, ať použije naši novou aplikaci: KAM MÁM JÍT VOLIT. Aplikace po zadání adresy (ulice + číslo popisné v levé horní části obrazovky) ukáže volební místnost, do které má jít občan z dané části Ostravy volit. Aplikaci nalezne na https://volby.tmapserver.cz/#554821," připomenula mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

KARVINSKO

Na volby v Českém Těšíně dohlíží letos více mužů zákona, aby se co nejvíc podařilo eliminovat kupčení s hlasy voličů, kvůli kterému se dokonce v roce 2010 volby ve městě opakovaly - více zde

On-line reportáž z volebního dění napříč celou Českou republikou najdete zde:

Autor: Redakce

5.10.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 11 000 Kč Ošetřovatelé v oblasti pobytové péče Ošetřovatel, ošetřovatelka (NZP). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z.:15.11.2016, a: 9.10.2018, Práce ošetřovatele na Středisku následné lůžkové péče. Podmínkou vzdělání v oboru ošetřovatel nebo absolvování kurzu "Ošetřovatel".. Pracoviště: Therápon 98, a.s., Štefánikova, č.p. 1301, 742 21 Kopřivnice. Informace: Romana Bartoňová, +420 556 870 183. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 20 000 Kč Odborní pojišťovací poradci Finanční poradci se zaměřením na hypotéky, úvěry, stavební spoření v Novém Jičíně. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 15.5.2018 a: 10.10.2018, Co u nás budete dělat?, - Aktivně domlouvat a realizovat schůzky s klienty, vyhledávat nové obchodní příležitosti se stávajícími i novými klienty, nabízet nejširší škálu finančních produktů pod jednou značkou, pracovat v kanceláři i v terénu, Co od Vás očekáváme?, - Minimálně SŠ vzdělání s maturitou, zkušenosti s prodejem výhodou, čistý trestní rejstřík, chuť dále se vzdělávat a odborné růst, zdravé sebevědomí a samostatnost, příjemné vystupování a proklientský přístup, Co Vám nabídneme?, - Atraktivní finanční odměnu a prestižní benefity pro nejlepší, vzdělání, kterým získáte orientaci ve světě financí a stanete se odborníkem, příležitost pro osobní i kariérní rozvoj, osobní přístup a podporu manažera obchodního týmu, nejširší portfolio produktů pod jednou značkou, Kontakt: Ing. Ivana Šťastná, tel.: 724 687 482, životopis zaslat na e-mail: ivana.stastna@ceskapojistovna.cz. Pracoviště: Ing. ivana šťastná - čp distribuce, s.r.o., agentura nový jičín,, Masarykovo nám., č.p. 40, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Ivana Šťastná, +420 724 687 482. Výroba - Výroba Obsluha strojů 25 000 Kč Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Programátor CNC.. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:27.11.2017.A:10.10.2018. Místo výkonu práce Vlkovice. Obsluha a programování CNC strojů.. Pracoviště: Jaroslav řehounek - kovoobábění s.r.o., 742 45 Fulnek 1. Informace: P. Řehounek, +420 604 963 921. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní a skladový pracovník. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:7.9.2018.10.10.2018. Místo výkonu práce Odry a okolí. Jak bude vypadat vaše náplň práce? Ráno začnete vytištěním objednávek, které vyskladníte, řádně zabalíte, vyfakturujete a nakonec připravíte k expedici pro dopravce. Po obědě založíte administrativní dokumenty, vyřídíte emaily a telefony. Podle potřeby další administrativní práce. Zaměstnanecké výhody: Mobilní telefon, stravenky, příspěvek na PP, speciální prémie.. Pracoviště: Kpps natur s.r.o., Tošovická, č.p. 157, 742 35 Odry. Informace: Svatopluk Pavlovský, .

Videosouhrn 13.–14. října 2018

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Auto parkující poblíž Stodolní v Ostravě „ozdobil“ krumpáč v kapotě.
8

OBRAZEM: Auto parkující poblíž Stodolní v Ostravě „ozdobil“ krumpáč ve střeše

Velká pardubická? Dominance našeho kraje!

Dostihový sport děláme v našem kraji dobře. Posuďte sami, vítězem Velké pardubické se stal Jan Faltejskem v sedle Tzigane du Berlais, kterého připravuje trenér Pavel Tůma z Dvorců. Druhé místo po ve velkém  výkonu bral žokej Marek Stromský ze Štěpánkovic. Dominanci našeho kraje dovršil trenér ze Světlé Hory Čestmír Olehla, který ladil formu třetího Strettona.

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

Přední česká produktová designérka Anna Marešová získala za svůj vibrátor z kolekce Whoop.de.doo mezinárodní cenu Red Dot a za Venušiny kuličky Národní cenu za design. Dnes se svým týmem pracuje na nové pražské výletní tramvaji T3 Coupé.

Dohoda o koalici v Kopřivnici už je na světě

Koaliční smlouvu podepsala ve čtvrtek večer nadpoloviční většina nových kopřivnických zastupitelů.

VIDEO: Dlouhými stráněmi putovalo obří oběžné kolo

Náročnou operaci má za sebou tým techniků a montérů v elektrárně Dlouhé stráně. Během pondělka přemísťoval nové oběžné kolo, které roztáčí jednu ze dvou turbín elektrárny. Díky lepším parametrům umožní vyrobit více elektřiny, než jeho předchůdce.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT