O zatím těžce řešitelné situaci v Novém Jičíně Novojičínský deník informoval v úterním vydání.

Vcelku jasno už je v Kopřivnici, která je prvním městem, kde se strany nějak dohodly. „Bylo to hodně složité, ale v pátek večer jsme podepsali koaliční smlouvu,“ sdělil současný starosta Josef Jalůvka (ODS) a upřesnil, že partnery ODS se stali KDU-ČSL, Sdružení nezávislých Kopřivnice a sdružení Šance 2010. „Je to většina, přičemž jedno místo v radě je ještě volné. Nabízíme jej straně TOP 09, čekáme, že tento týden k tomu dá nějaké stanovisko,“ doplnil kopřivnický starosta.

Dohoda ve Studénce

Dohodu o spolupráci již podepsali i ve Studénce. Tam překvapivě vyřadili ze hry KSČM a ČSSD, ale podle neoficiálních informací i předcházejícího starostu a vítěze voleb Lubomíra Šobicha. „Dá se říci, že v tuto chvíli již máme podepsanou koaliční dohodu,“ potvrdil starosta Studénky Ladislav Honusek (OPM). Kromě jeho sdružení Občané pro město v koalici budou členové Sdružení Dvacet jedna pro Studénku, ODS a KDU-–ČSL. „Pokud vše zůstane, tak jak je teď, tak pro mě, jako vítěze voleb, tato záležitost skončila. Byť se nám to mnohým nelíbí,“ nechal se slyšet Šobich (DJPS).
Vyjasňuje se v Příboře. „Zatím probíhají jednání. Dnes večer máme schůzku, zítra budu vědět více,“ naznačil v úterý současný starosta Příbora Milan Strakoš (ODS).

Ve Frenštátě pod Radhoštěm získalo nejvíce mandátů sdružení Naše Beskydy, které je schopné najít partnery pro většinu v zastupitelstvu. I tam ale se ještě jedná. „Otázka je pořád otevřená. Osobně nejsem ve vyjednávacím týmu, což se osvědčilo, neboť mám klid na práci. Určitě chceme koalici, která by zaručila, že strategický plán města, tak jak je odsouhlasen bývalou koalicí, bude dál pokračovat a nenastanou nějaké kolapsy,“ řekl frenštátský starosta Stanislav Hrabovský (SNK NB).

Také ve Štramberku s přehledem zvítězilo SNK s bývalým starostou Janem Sochou. Hovoří se o tom, že on bude i tím příštím. Deníku se ale nepodařilo s ním zkontaktovat. „Byli jsme pozváni k jednání, SNK nás pozvalo, čekáme, co nám nabídnou. Pokud nás budou chtít, tak nám něco nabídnou, pokud ne, tak půjdou s někým jiným. Oni ten potenciál mají velký,“ sdělil Ondřej Šimíček, předseda místního sdružení ODS.

Jasno není v Bílovci, kde zvítězilo SNK se starostkou Sylvou Kováčikovou. „Nikdo s námi doposud neuzavřel koaliční dohodu a všechno je otevřeno, ale do ustavujícího zasedání je ještě dlouhá doba,“ řekla Kováčiková (SNK). „Ambice jsou různé a uvolněných a neuvolněných funkcí není mnoho,“ poznamenala starostka.

Každým dnem prý je jiná situace v Odrách. „Zatím je to hodně nepřehledná situace. Za svou éru starostování jsem nic podobného nezažil. Neodvažuji se odhadovat, jak by to mohlo dopadnout. Zatím opravdu nic není jisté,“ popsal současný stav starosta Oder Pavel Matůšů (KDU-ČSL).

Od uzavření volebních místností je zcela neodhadnutelný vývoj ve Fulneku. „Ještě není nic ukončeno. Pořád jednáme. „Dnes večer bychom se měli sejít všichni lídři a uvidíme, jak se ta situace vyvine. Je to hodně na vážkách,“ vyjádřil se starosta Fulneku Jiří Dener (ČSSD).