Jiří Lajtoch (ČSSD) a Josef Nekl (KSČM). Z těchto dvou jmen budou příští týden v pátek a sobotu volit lidé v Odrách a deseti obcích Novojičínska nového senátora, který nahradí Jitku Seitlovou, jež se stala zástupkyní ombudsmana. Volby ale měly dva průvodní znaky, nízkou účast a velkou nevraživost mezi některými kandidáty.

Největší pnutí bylo patrné mezi dvěma kandidáty zpřerovského magistrátu, kde Lajtoch dělá primátora, jeho protikandidátka, Elena Grambličková (ODS), náměstkyni primátora.

Sociální demokraté nejprve Grambličkovou obvinili zpřelepování plakátů. Ta však tvrdí, že má svědomí čisté. „Myslím si, že to bylo účelově cílené proti mně,“ uvedla Grambličková a dodala, že naopak ČSSD vedla velmi nesolidní kampaň. Narážela na to, že se tři dny před volbami ve schránkách obyvatel na Přerovsku objevil materiál ČSSD, na kterém byla její tvář, nápis ODS minus a věty typu volíte toho, kdo pracuje proti vám.

„Byla to nechutně vedená kampaň. Zaráží mě to navíc vsouvislosti stím, že oba společně pracují na radnici. Jak to město chtějí vést společně dál?“ tázal se jeden zneúspěšných kandidátů, Vladimír Juračka (nezávislý za SOS), středoškolský profesor zHranic.

Lajtoch krátce po volbách souhlasil stím, že kampaň nebyla vedena úplně korektně. „My jsme ale plakáty nepřelepovali,“ uvedl a kletákům ČSSD ve schránkách poznamenal: „Bylo to zcentra, podepsaný pod tím byl pan Sobotka, který na zadní straně hovořil o daních a podobně. Zaráží mě, že lidé zODS se snažili, aby se to nedostalo do schránek.“

Lajtoch dění vkampani nevnímá jako podraz. Na magistrátu chce zůstat i vpřípadě svého zvolení a nevidí důvod, proč by jeho spolupráce sGrambličkovou neměla dál fungovat. „Cíle jako jsou doprava a podobně máme stejné,“ řekl. Jeho kolegyně ale má jiný názor. „Není přece možné, aby proti mně vedli takovou kampaň. Moc nám to asi ve spolupráci nepomůže,“ uzavřela.

Lajtoch získal 20,91 procenta hlasů, Nekl postupuje do druhého kola po zisku 20,25 procenta hlasů. Druhé kolo začne příští pátek ve 14 hodin. Vprvním kole byla účast 17,44 procenta.