Něco málo přes 29,6 tisíce voličů přišlo k volebním urnám v průběhu uplynulého pátku a následující soboty, aby zvolili jednoho ze dvou kandidátů na senátora za obvod číslo 63 – Přerov, do nějž spadají také Odry a dalších deset obcí na Novojičínsku.

A právě na Novojčínsku byla volební účast naprosto tristní již před rokem a půl, kdy se volil senátor pro zbytek období za odstupující Jitku Seitlovou a nejinak tomu bylo i nyní. „Senát nevolím, protože se mi zdá naprosto zbytečný. Jako by nestačil parlament,“ zmínil se muž středního věku z Jeseníku nad Odrou, který ale nakonec nechtěl uvést své jméno.

Nezájem o volby do senátu vnímali nejvíce členové komisí na jedenácti místech Novojičínska, tam totiž konečná čísla o volební účasti byla někde mnohem nižší než za celý volební obvod. „Moc lidí zatím nebylo. Po prvním dni to odhadujeme tak čtrnáct - patnáct procent,“ zmínil se Karel Krečmer, předseda volební komise ve Spálově, obdobně to vypadalo například v Luboměři či Jakubčovicích nad Odrou. Tam podle členů komise někteří voliči házeli do urny raději prázdné obálky, než aby dali hlas některému z kandidátů, jejichž bydliště je na Přerovsku.

Nejnižší účast v okrese zaznamenala komise ve Vražném, kde vhodilo hlasovací lístek do volební urny jen 15,49 procenta všech oprávněných voličů, následují sousední Mankovice s účastí 16,30 procenta. V Odrách přišlo volit 22,34 procenta voličů, vyšší procentní účast zaznamenali pouze ve Starém Jičíně, kde svého volebního práva využilo 25,55 procenta obyvatel starších osmnácti let. Ve zbývajících obcích na Novojičínsku přišlo něco málo přes dvacet procent voličů, s výjimkou Luboměře, kde si členové komise zaškrtli účast 21,99 procenta voličů.

Do druhého kola postoupili stávající senátor Jiří Lajtoch (ČSSD), primátor Přerova, který loni nahradil odstupující Jitku Seitlovou a Eduard Sohlich (ODS), ředitel Nemocnice Hranice. Lajtoch zvítězil ve většině volebních míst na Přerovsku a nejinak tomu bylo i na Novojičínsku. Největší převahu měl tento levicový kandidát v Heřmanicích u Oder, kde získal 81,13 procenta hlasů, podobně volili lidé v sousedních Heřmánkách, kde Lajtoch získal ze sta procent 80,64 procenta. Ve třech obcích Lajtoch získal přes sedmdesát procent hlasů, v dalších třech přes šedesát procent. Mimo jiné v Odrách byl jeho zisk 65,5 procenta. Těsně pod šedesáti procenty, o 44 setin, skončil Lajtoch v Jeseníku nad Odrou. Jediným místem, kde dali před stávajícm senátorem přednost pravicovému kandidátovi, byl Spálov, kde Sohlich získal 59,45 procenta hlasů. Tam také v prvním kole porazil Lajtocha lidovecký kandidát Bakalík a je tedy pravděpodobné, že jeho voliči se přiklonili na stranu Sohlicha. „Zdejší obyvatelé jsou poměrně konzervativní a spíše pravicově zaměření,“ sdělila již po prvním kole starostka Spálova Marie Flodrová.