Zapálené svíčky, plyšáci a květiny u fotografie zavražděného. Lidé, kteří oběť znali, ale i náhodní kolemjdoucí se i v pondělí zastavovali u pietního místa u obchodního centra Koloseum v Želatovské ulici v Přerově.

Připomíná zbytečnou smrt - osmatřicetiletého muže zavraždil v opilosti jeho jednačtyřicetiletý známý. Tragický případ opět rozvířil diskusi o bezpečnosti ve městě - k násilnému činu totiž došlo v pátek pozdě večer na frekventovaném místě u nákupního centra.

Obyvatelé domů, kteří bydlí v těsné blízkosti místa, kde k vraždě došlo, tvrdí, že jim opilci a bezdomovci znepříjemňují život delší dobu.

V Želatovské ulici v Přerově došlo k vraždě
V opilosti bodl známého. Pachatel útoku v Přerově sám přišel na policii

„Před časem nocovali přímo před naším domem - všude byly popelníky, a když jste šli ráno ven, tak jste zakopávali o krabicové víno. Že to dospěje tak daleko a dojde k vraždě, ale nikdo z nás nečekal,“ přiznal starší muž ze Želatovské ulice.

Jednačtyřicetiletý muž v pátek kolem jedenácté večer po předchozí opilecké hádce zaútočil nožem na svého osmatřicetiletého známého. Ani přes rychlou pomoc se zraněného nepodařilo zachránit a na místě zemřel. Pachatel je ve vazbě a za vraždu a výtržnictví mu hrozí trest odnětí svobody na dvanáct až dvacet let.

„Ten problém s opilci a bezdomovci přes noc nezmizí, i dnes se jen kousek od místa, kde došlo k vraždě, povalují. Každý den tu jsou tak dvě skupinky v počtu kolem desíti lidí. Dříve byli tady na tom oploceném plácku, vždycky se vyváleli před obchodem a byli dost agresivní. Policie to řešila opakovaně, a tak se místo ohradilo - jenže teď se zase přesunuli jinam, k zídce,“ vylíčila Marie Lorencová, která bydlí v Želatovské ulici.

K vraždě došlo v noci na sobotu v Želatovské ulici v Přerově. Na parkovišti u obchodního centra měl nožem zaútočit jednačtyřicetiletý muž na svého známého, 13. srpna 2022.
VIDEO: Vražda na ulici v Přerově. Muži měli mít popito, jeden zaútočil nožem

Podle místních patřil muž, kterého usmrtil nožem jeho známý, k těm slušnějším.

„Nedělal žádné problémy, neotravoval, nesockoval. Ještě zkraje minulého týdne stanovali za naším domem i s partnerkou a dětmi. Pokud vím, tak pro děti žil, jezdil s nimi na výlety, byl ochotný,“ popsala mladá žena z ulice Bohuslava Němce.

Obchodní centra v obležení pobudů

Problémy s bezdomovci, opilci, ale i lidmi závislými na drogách, jsou v Přerově na více místech. „Destinací“, kde se shlukují, přibývá - kromě nákupního centra v Želatovské ulici popíjejí alkohol také u marketu Albert v Tovární ulici, velkého Tesca, na náměstí Přerovského povstání nebo u nákupní galerie v Čechově ulici.

Přestože ve městě platí vyhláška, která zakazuje popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích, horší je to s vymahatelností práva. Na zaplacení pokuty totiž pobudové nemají peníze, a tak se většinou jen problém přesune o ulici dál.

Policisté hlídkují v rožnovské Slezské ulici, kde došlo k trojnásobné vraždě a sebevraždě; čtvrtek 4. srpna 2022
Vyšetřování tragédie v Rožnově pokračuje, čeká se na znalce

„Při pochůzkách narážíme na bezdomovce, kteří se zdržují u supermarketů, na veřejných místech, u nádraží a jednoznačně somrují. Jsou buď opilí nebo pod vlivem návykových látek,“ popsal asistent prevence kriminality Pavel Mirga.

Jedinou možností, jak proti nim zakročit, je vykázat je z místa. „Můžeme je požádat, aby opustili místo, protože porušili vyhlášku města, která zakazuje popíjení alkoholu na veřejnosti. Pokud nesouhlasí, voláme městskou policii. Pokuta je ale prakticky nevymahatelná,“ zmínil.

Skupina asociálů se většinou jen přemístí jinam, kde znovu obtěžuje okolí. „Sedí jako holubi na náměstí a čekají, až něco vysomrují. Lidi jim dají dvacet korun, ale oni si nekoupí jídlo. Utratí peníze za krabicové víno, tři rohlíky, aby měli něco v žaludku, a to je tak asi všechno,“ dodal.

Oběma obžalovaným hrozí deset až osmnáct let vězení.
Muž v Ostravě dělal z lásky k slepé družce drogového kurýra, žena zemřela

Podle ředitele Městské policie v Přerově Omara Teriakiho je problém zaviněný nedostatečnou sociální politikou státu. Chybí prevence i snaha věc řešit.

„Kromě okolí marketů se tito lidé zdržují i u nádraží, kde mají squatty a přespávají tam. Většinou si něco vyžebrají u obchodu, a pak si jdou odpočinout kousek od kolejišť. Je to prostor Českých drah, ale ty to neřeší. Často se přesunou i k Tescu, ke Galerii, kde mají zázemí u kašny, a občas, když jsou kulturní akce, i na Masarykovo náměstí. Všechna tato místa pravidelně monitorujeme,“ řekl.

Ojedinělý exces

Policie se v souvislosti s vraždou v Přerově neobává eskalace napětí.

„Monitorujeme situaci, ale nejednalo se o rozpor mezi konfliktními rodinami a nechystá se žádná vendeta. Byl to ojedinělý exces,“ konstatoval Omar Teriaki.

Posílení hlídek nezvažuje republiková policie.

„Situaci ve městě monitorujeme v rámci běžného výkonu služby,“ uvedla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

V těchto místech došlo k vraždě. V lesíku se scházejí a přespávají bezdomovci.
VIDEO: Vražda v Ostravě, v lesíku v Porubě byla nalezena mrtvá mladá žena

Pachatele násilného trestného činu poslal soud v neděli do vazby.

„Mezi dvěma muži, posilněnými alkoholem, došlo k hádce, která přerostla ve fyzický útok. Jeden z nich vytáhl nůž a způsobil tomu druhému bodnořezné poranění. Zraněný i přes rychle poskytnutou první pomoc na místě zemřel,“ shrnul krajský mluvčí policie Libor Hejtman.

Útočník se nejprve vydal na útěk, ale asi po pár desítkách minut se sám dostavil na zdejší obvodní oddělení policie, kde byl zadržen.