Na Novojičínsku se v posledních měsících objevily hned dvě sbírky víček ze zmíněných lahví. Ty mají pomoci dvěma malým holčičkám. Sbírka určená jedné z nich, malé Karolínce, která trpí svalovou hypotonií s dystrofií, je nyní zhruba v polovině.

Jak se zdá, Kopřivničané se do sbírání vršků zapojili s vervou. „Doba, po kterou kopřivnická radnice vyhlásila sbírku vršků pro Karolínku, se přehoupla do druhé poloviny. Od květnového vyhlášení se již Kopřivničanům podařilo nasbírat přes 650 kilogramů umělohmotných uzávěrů," potvrdila informaci tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková. 

Vybrané uzávěry, ze kterých bude po skončení sbírky oslovenou firmou vytvořen regranulát, jenž se využívá při výrobě pytlů na odpadky nebo odpadové fólie, Karolínce pomohou alespoň trochu usnadnit nelehký život. Kvůli postupnému úbytku svalové tkáně totiž k pohybu potřebuje speciální chodítko.

„Jeho cena se pohybuje v řádech několik tisíc korun, a protože ani my jako zařízení, které Karolínka navštěvuje, ani její rodiče na něj prostředky nemáme, rozhodlo se pár nadšených lidí z města, že zkusí pomoci sbírkou," vysvětlila důvod sbírání vršků ředitelka kopřivnického Dětského centra Motýlek Dagmar Jančálková. Pokud byste i vy chtěli Karolínku podpořit, máte do 10. září možnost.

„Kdokoliv, kdo má chuť, může začít hned dalším víčkem, které nevyhodí do kontejneru, ale odevzdá jej v některém ze sběrných míst. Pokud nasbíráme dostatečné množství vršků, splníme Karolínce velký sen," uvedla Marta Marková, která má organizaci sbírky na starost, s tím, že je možné sbírat všechny uzávěry od běžných PET lahví, spolu s vršky od mléka a džusů. Do sbírky naopak nepatří uzávěry od aviváží, pracích prostředků a chemikálií. Zda se malé bojovnici splní sen a chodítko dostane, zatím jisté není. Pracovníci Motýlka ale doufají, že sbírka bude úspěšná.

„Nato, jak moc je nemocná, je to neskutečná bojovnice. Ráda zpívá, recituje a také, i přes své těžké postižení, všem ukazuje, že se zvládne pohybovat i na odrážedle," popsaly Karolínku pracovnice kopřivnického dětského centra s tím, že je to velmi veselá holčička. Pokud chcete i vy šestileté Karolínce pomoci, neváhejte. Jakékoliv množství vršků můžete odevzdat ve kterékoliv kopřivnické mateřské škole, na tamní radnici, v Dětském centru Motýlek, tamní knihovně, domě dětí a mládeže, čajovně Mandala nebo Mateřském centru Klokan. Tři nejlepší sběratele navíc město odmění drobnými dárky. 

Od 1. května do 10. září letošního roku. Vršky se mohou dávat do všech mateřských škol, na úřadě, dokonce i Tesco zařídilo jedno sběrné místo. Jedná se o jednu naši holčičku, Karolínku. Karolínka trpí svalovou dystrofií, je to onemocnění postupného úbytku svalové tkáně. Je to těžké postižení. Karolínka je ale obrovská bojovnice, všem zazpívá, řekne básničku, ukáže, jak se umí pohybovat na odrážedle. Přes svou vážnou nemoc je to velmi veselé dítě. Je obrovská bojovnice. Bude to kompenzační pomůcka, která pomůže k tomu, aby se Karolínka mohla pohybovat. Speciální chodítko, které jí pomůže. Jedná se o drahou pomůcku. My jako škola nemůžeme spolupracovat s pojišťovnami, co se kompenzačních pomůcek týká. To mohou jen rodiče. Ale všechny pomůcky se nehradí, a když už, často nemají takovou životnost a rodiče musí mnohem dříve žádat o nové, ačkoliv na ně ještě nemají nárok. Pohybujeme se v řádu desetitisíců. Už jsme měli několik takových dětí. V zásadě ano, ale není to jen naše sbírka. První podnět vyšel z kopřivnického městského úřadu, kde se našli lidé, kteří chtějí této holčičce pomoci, my ji zaštiťujeme.