Rádiem řízené vrtulníky rozčísly nebe nad Trnávkou. Při příležitosti 3. Helisletu na Severní Moravě, který se konal během soboty a neděle, si přítomní nadšenci vyměnili zkušenosti, ocenili zdatné letce a také poměřili síly mezi sebou.

I když pátek zdaleka letům jakýchkoli modelů nepřál, v sobotu jako by se na modeláře usmálo štěstí. I přesto ale část pozvaných hostů nedorazila. „Přišlo méně účastníků, protože byla hlášena nepříznivá předpověď počasí. Spousta lidí proto odřekla, například z toho důvodu, že nechtěli jet pět set kilometrů, aby tady potom byli v dešti,“ sdělil jeden z pořadatelů Filip Dekleva. Sám o sobě přiznal, že si zkusil létání ve skutečné helikoptéře a prý to vůbec nebylo lehké.

Program měl sice i soutěžní část, i tak však byla spíše pro pobavení a vytvoření nálady. Návštěvníci mohli zhlédnout nejen volné létání, ale také akrobacii na vybranou hudbu. „Nejmladšímu pilotovi je čtrnáct let a nejstaršímu kolem pětapadesáti. Myslím si, že letošní akce už je tradiční, protože při prvním ročníku jsme ještě nevěděli, jestli se to chytne a bylo to rok od roku úspěšnější. Určitě budeme pokračovat v dalších ročnících,“ usmál se Dekleva.

Létání s helikoptérou je podle pořadatele vůbec nejtěžší a pilot musí mít velmi dobrou orientaci v prostoru. I proto se na poli předváděli spíše mladší ročníky pilotů, postupem času se orientace zhoršuje.

Jedním z účastníků víkendového Helisletu byl i Pavel Kefurt, reprezentant České republiky na světových soutěží. „Přijel jsem, protože tady mám přátele a měl jsem chvíli volna. Jelikož jsem se vrátil ze soutěže nejlepších pilotů v akrobacii, byl jsem požádán, abych tady něco ukázal,“ přiblížil osmnáctiletý pilot z Prahy, který se tomuto koníčku věnuje již sedm let a do Trnávky přijel po nedávné účasti na soutěži 3D Master v Holandsku.

Když na pole dopadla tma, přišla nejatraktivnější část soutěže – noční létání, při němž osvětlené vrtulníky rozrážely potemnělé nebe. V neděli dopoledne si pak účastníci srazu naposledy zalétali a rozjeli se do svých domovů.